Niełatwe życie braci.

with Brak komentarzy

Życie z rodzeństwem nie jest łatwe. Duże grono jedynaków myśli, że to super fajnie mieć brata lub siostrę, ale widzą tylko pozytywy tej sytuacji. Niestety negatywnych stron jest bardzo dużo.

To, że pojawią się w mojej rodzinie dwóch chłopców, nie było zaplanowane. Pojawili się i cieszę się każdego dnia, że są. Ale też każdego dnia mam ich serdecznie dość.

miłość

To najbardziej rozczulające obrazki, jakie można sobie wyobrazić.

Starszy brat, trzymając młodszego za rękę, prowadzi ekipę na spacer. Albo, kiedy biegają jeden za drugim i śmieją się w głos. Ich wspólne zabawy (raczej rzadkie) napawają optymizmem i spokojem. Ma się nadzieję na to, że ta więź, która się tworzy, przetrwa długie lata.

Niestety nie zawsze tak jest. Więzi nadszarpnięte przez wyimaginowane żale i wzbudzanie poczucia winy, szantaż emocjonalny … Jak w każdej zbiorowości, nawet tej składającej się z czterech osób, zdarzają się okresy miłości, wojny, ale najczęściej jest to niestety obojętność.

Nie jestem jedynaczką, mam spore doświadczenie w relacjach siostrzanych. I obserwuję relacje braterskie… Muszę ze smutkiem przyznać, że są całkowicie różne od tych, jakie ja pamiętam. A może większość już wyparłam z pamięci?

Jeden o drugiego dba tak, że nigdy mi do głowy by nie wpadło. Serce rośnie, gdy starszy upomina się o coś dla młodszego.
A kiedy starszy wraca z przedszkola, to młodszy skacze i śmieje się w przedpokoju, wołając swojego brata. Autentycznie się cieszy, że wrócił, choć po południu na pewną zdarzą się wojny i płacze o wszystko.

Bracia mają wspólny pokój. Ale mają również, każdy swoje rzeczy. Swoje przytulanki ulubione, których nie wolno nikomu ruszyć. Swoje ulubione książeczki, swoje ulubione samochodziki.

I gdy rodzice nie mogą dotykać (😊) tych rzeczy, tak brat bratu pozwala niemal na wszystko.

Miłość to dzielenie się z druga osobą tym, co dla nas najcenniejsze. To przebywanie z nim w jednym pokoju i nieodczuwanie dyskomfortu z tego powodu. To okazywanie ciepłych uczuć przez przytulanie, całuski. To okazywanie radości na widok tej drugiej osoby.

wojna

A że w życiu nigdy nie jest cukierkowo, to zdarzają się małe wojenki między braćmi. Jak to się objawia u moich chłopaków?

Oj przede wszystkim starszak ma zawsze jakiś problem. I słyszę: “Oddaj to”, “Idź stąd” itp.

Co nie przeszkadza im za 10 minut zgodnie się ze sobą bawić.

Mały, gdy starszak się na niego gniewa, przybiega do mnie, abym interweniowała. I wiecie co? Nie robię nic. Ich relacje są ICH. Zbyt często widziałam, jak rodzice biorą stronę któregoś z dzieci. To nie jest dobre. Nie wolno faworyzować żadnego dziecka.

Można traktować na równi, ale inaczej. To nie to samo co faworyzowanie. Dwulatek czego innego potrzebuje, a sześciolatek ma odmienne zdanie na wiele sytuacji i co innego spodziewa się po rodzicach.

O co są kłótnie u nas? O samochodziki, o kolana mamy, o książeczkę, o kubek, o talerz, o to, że się patrzy, o to, że się nie patrzy (!) itd.
Dziecięcych tragedii i powodów do małych wojenek może być bez liku i są to zazwyczaj sprawy dla rodziców, dorosłych, nieistotne. Dla dzieci to być albo nie być.

Rodzice powinni uczyć dzieci rozwiązywania konfliktów, uświadamiać im, że inna osoba (brat, siostra) mają prawo myśleć inaczej, robić coś innego, nie chcieć czegoś robić lub czuć coś innego.

Dzieci to indywidualny twór, który ma prawo do autonomii. Przy rozwiązywaniu konfliktów trzeba uświadomić tej drugiej stronie właśnie ten niezbywalny fakt.

Jesteśmy różni, nie zgadzamy się ze sobą i mamy do tego prawo. Ale też kochamy się i musimy uszanować własną odmienność.

Tego uczę chłopców, nie chcę, aby powielali sytuacji, których ja doświadczałam.

Moim marzeniem jest, aby zbudowali na prawdę silną braterską więź i nigdy na sobie nie zawiedli.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin