Wakacyjny czas

with Brak komentarzy

Wakacje już w pełni, a ja dopiero teraz zabieram się za wpis mówiący o tym czasie… Szczerze, tak bardzo skupiłam się na reaktywowaniu blogów i newsletterów, że zapomniałam o tym co najważniejsze. Nasze codzienne życie, kontekst w jakim istniejemy.

Temat tego wpisu miał być związany z ustalaniem celów – po pierwszym półroczu zawsze warto zrewidować swoje cele → życiowe, zawodowe, rozwojowe… Ale siadając do pisania nic sensownego nie przychodziło mi do głowy.
Bo są wakacje! Wszyscy już jesteśmy troszkę wymęczeni u upałem i dzieciakami przebywającymi z nami 24h na dobę…

Tak też powstał ten wpis – jak przetrwać okres wakacyjny, gdy się jest mamą, przedsiębiorczynią i … zmęczonym człowiekiem. ⛱️

wakacje

Wakacje matki

Wraz z końcem roku szkolnego dla matki zaczyna się żonglerka na wyższym poziomie. Miałyśmy już ustaloną rutynę dnia i tygodnia, aż tu nagle – KONIEC! Idzie nowe.

Teraz właśnie doceniamy zaletę lekcji zaczynających się o ósmej rano. Po odprowadzeniu dzieci mogłyśmy w miarę ogarnąć i dom i zakupy i obiad, prawda? Teraz dzieciaki wstają skoro świt (o przecież oczywiście!) i praktycznie nie ma szans na spokojne chwile.

Pomagają półkolonie lub inne formy zajęcia się czymś przez starsze dzieci, ale to kosztuje, nie każdy ma do tego dostęp.

Co pozostaje? Wyrobienie nowej rutyny dnia. Ustalenie (koniecznie z dzieciakami) co będzie robione po kolei.

Wstajemy, jemy śniadanie, wychodzimy na 1-2h do parku lub na plac zabaw ( do godziny 12:00 najlepiej, gdy słońce jeszcze tak nie pali), wracamy i przez 1-2h “czas wolny”, jemy obiad, odpoczywamy i po 16:00 wychodzimy na kolejny spacer lub zakupy.

“Czas wolny” → nie oszukujmy się, tu może być wszystko: od kolorowanek, zabawy klockami lego lub samochodzikami, czytanie książki (starszak) lub oglądanie bajek (młodszy).

Popołudniami ćwiczę też z chłopcami – logopeda nie odpuszcza, ani tym bardziej ja.

Czy odpoczywam w tym czasie → raczej mniej niż przez resztę roku, niestety.

Kiedy mam czas na ogarnięcie domu itd.? W tak zwanym między czasie. Tego konkretnie nie widać, ale jest wykonywane. Bo musi, prawda?

Tak działam ja. Dlaczego? Bo mogę, bo pracuję z domu. Jeśli pracujesz na etacie, z pewnością nadal masz przedszkole dla młodszych dzieci, a starszak? Szukasz właśnie półkolonii lub organizujesz jakiekolwiek inną możliwą opiekę. Nie zazdroszczę Ci, a wręcz współczuję. Pracowałam na etacie, kiedy starszak był młodszy. Praktycznie całe dwa miesiące wakacyjne spędzał w przedszkolu. Szarpałam się między pracą, a byciem mamą.

Wakacje przedsiębiorczyni

Jeśli prowadzisz swój biznes, to nie możesz całkowicie “olać” go, gdy nadchodzi lato. Możesz zawiesić działalność, ale wtedy nie masz dochodu. Możesz też zwolnić trochę → i to jest najbardziej bezpieczne według mnie działanie.

Do takiego slow biznes trzeba się przygotować.


Jak ja to zrobiłam?

  1. nie bierz nowych współprac, chyba że realizację przewidujecie na wrzesień;
  2. napisz i zaplanuj publikację treści biznesowych;
  3. ogranicz koszty → ZUS i inne podatki musisz zapłacić, ale jeśli możesz z czegoś zrezygnować → zrób to.
  4. wykonuj tylko bieżące zadania → nie rozpoczynaj nowych projektów.
  5. postaw na pracę koncepcyjną oraz analityczną → zrób podsumowania, wymyśl nowe produkty lub usługi, udoskonal te, które masz. Zastanów się, czy idziesz w rozwoju biznesu w dobrą stronę.
  6. koniecznie zaplanuj “URLOP”!!!
  7. poinformuj – najlepiej już w czerwcu – swoich klientów, kiedy wyjeżdżasz, a tydzień przed – przypomnij o tym. (koniecznie ustaw autoresponder na skrzynce email)

Wiesz, że po wartościowym odpoczynku będziesz bardzie skupiona i produktywna? Twój umysł musi odpocząć, aby wpadać na nowe genialne pomysły, ciało musi odpocząć, aby być odporne na choroby i sprawne (zwłaszcza gdy masz pracę siedzącą). Dlaczego napisałam, że musisz to wszystko zaplanować? Bo tylko w ten sposób przygotujesz się na spokojnie do tego letniego czasu.

Urlop w wynajętym apartamencie lub zakupienie pobytu w hotelu najlepiej organizować już a początku roku → luty lub marzec → masz wtedy gwarancję, że wyjedziesz w czasie, który Tobie odpowiada i że będzie miejsce i terminy. A pieniądze od razu nie rozejdą się na inne ważne rzeczy. Będziesz miała jedną sprawę mniej na głowie.

Jak działać na co dzień? Nie wymagaj cudów od siebie. Sytuacja będzie wglądać podobnie jak kiedy miałyśmy lockdown, z tym że dzieciaki bez szkoły i zdalnego nauczania.

Zadania wykonuj, kiedy dzieciaki mają “czas wolny” lub kiedy Twój partner je ogarnia. Jeśli któregoś dnia nie zdołasz zrobić wszystkiego, nie biczuj się. Zrobisz następnego dnia, świat się nie zawali.

Wspólne wakacje

Wyjazd z dzieciakami nie zawsze oznacza odpoczynek dla rodziców…. Pamiętaj, że będziesz doświadczać nowego otoczenia wraz z dzieciakami. A jeśli są oni (podobnie jak moi) z zaburzeniami integracji sensorycznej, musisz się do tego przygotować dużo wcześniej: do samej podróży i pobytu w nowym miejscu.

Przebodźcowanie, zmęczenie i brak cierpliwości – to najczęściej punkty zapalne. Twoje zmęczenie i niecierpliwość sprawią, że podróż pociągiem i pobyt nad morze może okazać się katastrofą.

Lepiej zapobiegać → przemyśl jak zniwelować przyszłe niebezpieczeństwa. Rozmawiaj z dziećmi, zaplanujcie, co chcecie robić i daj się ponieść słodkiemu “nic nie muszę tylko mogę”.

Zdecydowanie pomoże, gdy całkowicie odetniesz się od spraw zawodowych – nie bierz laptopa na wyjazd! Spróbuj ten czas spędzić całkowicie offline i z rodziną. Taki trening maindfullness zaprocentuje w późniejszym czasie. Zobaczysz.

📢 Więcej o mindfullness dowiesz się tutaj.

Jak będzie u nas? Będzie polskie morze i jazda pociągiem przez całą Polskę. Będzie dziesięć dni leżenia na plaży (mam nowy strój nawet!⛱️) – oby tylko nie padało😕; jedzenie gofrów, frytek i lodów… Tak, wiem, że niezbyt zdrowo, ale… w tym czasie pozwalam sobie na takie przyjemności. Co jeszcze? Biorę czytnik e-booków, więc z pewnością nadrobię kilka pozycji czytelniczych – z kontem bibliotecznym mam darmowy dostęp do Legimi!

A co po wyjeździe będzie? Kolejne docieranie się, ustalanie na nowo rutyny, ale to już będzie dużo prościej zrobić. Będziemy wypoczęci.

Miłego wypoczynku życzę!

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin