Odpoczynek

with Brak komentarzy

Umiesz odpoczywać? Co jest dla Ciebie odpoczynkiem? A może odpoczynek i trochę nudy jest dla Ciebie stratą czasu? Odpoczywać oraz nudzić się też trzeba się uczyć. 
Wszyscy ci, którzy powtarzają, że nie potrzebują odpoczynku, mogą się bardzo boleśnie “przejechać” na takim myśleniu. 

   Sponsored Photos  adobestock Find the perfect image  Green Ceramic Mug on Person's Feet

Nie potrzebujesz odpoczynku?

To najbardziej błędne stwierdzenie w świecie! Każdy, ale to każdy potrzebuje odsapnąć. Jest to spowodowane nasz fizjologią. Nie można cały czas być “na chodzie”, bo się “popsujemy”. 
Myślisz, że skąd dopadają nas różnego typu bóle, nerwobóle, choroby…. Między innymi są spowodowane naszą niższą odpornością lub notorycznym stanem zapalnym organizmu. Do tego jeszcze możemy dołożyć brak zbilansowanej diety. Napisałabym odżywczej, czyli takiej, która jednak zaspakaja prawie wszystkie możliwe zapotrzebowania na składniki. “Puste kalorie” nie pomogą w zdrowiu. Jemy, aby odżywiać organizm, a nie dostarczyć tylko kalorii i “coś” wrzucić do żołądka.

Formy odpoczynku.

Odpoczywać możemy czynnie i (😜) mniej czynnie. Czasem półgodzinki jogi załatwia sprawę. Oczyszczamy z głupich (niekonstruktywnych) myśli umysł, a i porozciągamy też trochę mięśnie i stawy. Co niektórzy wolą bardziej intensywny odpoczynek niż spacer czy umiarkowane ćwiczenia. I to też jest dobre, ale nie można przeholować. Ostatnio przeczytałam na jakimś portalu, że mamy głównie dwa problemy ze sportem. Albo w ogóle nie uprawiamy, albo siłownia stała się naszym drugim domem. Pamiętaj, że nawet trening to dla organizmu stres! Podwyższa się hormon stresu – kortyzol (wytwarzany jest ciągle, ale jego poziom uzależniony jest od pory dnia oraz tego, co robimy). 
We wszystkim, co robimy, musimy mieć umiar. Nie przesadzaj ani w jedną, ani w drugą stronę. Jest to po prostu niezdrowe i już. 

Lubisz ponudzić się?

Niektórzy odpoczynek kojarzą jedynie z nudą. Nic nie robią i taki stan jest dla nich trudny. Dlaczego? Nauczono nas, że nudzić się nie wolno, że to źle mówić otwarcie, że lubimy się nudzić. Zgroza! W świecie, gdzie zawsze trzeba być produktywnym, efektywnym (efektownym zresztą też), “bez pustych przebiegów”, nie ma miejsca na odpoczynek i nudę.
Z tym że nuda jest wpisana w nasz gatunek (niejako). Już wyjaśniam, o co chodzi. 
Ostatnio bardzo modna jest dieta Paleo, czyli wzorowana na tym, co jadł człowiek w erze paleolitu. W 80% taki człowiek oszczędzał energię, bo o żywność było trudno. Odpoczywał i się nudził. Każda nadwyżka energii była wykorzystana na prokreację i zdobycie pożywienia. Resztę czasu taki człowiek (kolokwialnie mówiąc) siedział na tyłku i nic nie robił.
Trzeba na nowo uczyć się odpoczywać i nudzić. Zwłaszcza (dla tych, którzy chcą być mega produktywni) dlatego, że wypoczęty umysł szybciej działa, szybciej znajduje rozwiązania jakiegoś problemy. Sprawniej możemy coś robić albo zapamiętywać, gdy mamy wypoczęty umysł. 

Woman Reading Book on Bed

Jak się nudzić?

A raczej jak pozwolić sobie na odpoczynek i nudę. Bo podejście do tych zagadnień bardzo wpływa na nasz dobrobyt psychiczny. Nawet robiąc coś, np. szydełkując, oczyszczamy umysł. Uspokajamy się i ODPOCZYWAMY psychicznie. 

Pytanie: co robić, aby odpoczywać? Przewrotne pytanie, prawda? Ale właśnie tu tkwi szkopuł. Czynnością nazywamy bardzo wiele stanów. Można siedzieć w fotelu z filiżanką aromatycznej kawy (lub jak kto woli herbatką ziołową – ostatnio wypróbowałam melisę z lawendą) i patrzeć w okno. Skierowanie wzroku na horyzont jest bardzo fajnym sposobem, aby zrelaksować oczy, odpoczęły od ekranów komputerów, telewizorów itd… Można pomedytować. Można zapisywać swoje myśli, można czytać, uprawiać ogródek, rysować, słuchać muzyki i wiele innych rzeczy.

oman sitting on chair near window

Ważne, aby nie być w tym wszystkim biernym. Nudzenie się to czas, kiedy spotykamy się sami ze sobą. I tu jest problem. Nie wszyscy chcą zobaczyć, co kryje się pod maską dobrze zorganizowanej, ambitnej i ciągle zajętej osoby. Prawda Was wyzwoli, ale taka prawda czasem boli. Warto poznać siebie, aby być zdrowszym jak na ciele tak na umyśle. A poznajemy siebie, spędzając czas ze sobą, czyli odpoczywając i się nudząc.

Uważność.

Kiedyś już wspominałam o Mindfulness. Trening uważności bardzo blisko związany jest z nudzeniem się i odpoczywaniem. Zauważanie danej chwili teraz i przyjęcie do świadomości jej jako faktu, pozwala na lepsze poznanie własnego życia, siebie. Jeśli będziemy mieć przyzwolenie na to, aby zaobserwować własne emocje, nazwać je i nie wypierać ich, doznamy spokoju. Jak każda nowa technika, trening uważności nie jest na początku łatwy. Musimy nauczyć się obserwować siebie, swoje emocje. Zaakceptowanie zastanego faktu, jest, jak jest, pozwala na bardziej świadome życie, świadome wybory i decyzje. Szukamy spokoju i szczęścia, a one są JUŻ, dzieją się teraz. Po prostu nie zauważmy ich, gdy pędzimy od jednego zadania do drugiego. Zwolnij tempo. Zauważ, co masz wokół siebie. Uświadom sobie, że to, czego potrzebujesz to czas na odpoczynek, nudę i relaks. Dzięki temu dostrzeżesz, jak wiele masz, a mimo wszystko ciągle za czymś gonisz. Odwróć tę sytuację i wybieraj w zgodzie ze sobą.


Przyjemnego leniuchowania… Rób to, co sprawia Ci przyjemność. 

p.s. Wyłącz telewizor. Tam naprawdę nie ma nic szczególnego do oglądania.

p.s. 2 Prezent – fragment bardzo fajnej książki ⬇⬇⬇⬇⬇⬇.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin