Za stara na naukę?

with Brak komentarzy

Słyszałaś nie raz taki tekst jak “za stara na …”? A w miejscu kropek wstawiane są rzeczy, których podobno w jakimś wieku już się nie robi, albo nam nie przystoją.

Zważywszy, że ja praktycznie wszystko robię po swojemu, to mam za nic, takie mówione w poniekąd dobrej wierze sformułowania.
i używam własnego mózgu. Dlatego może wielu dziwić, że … lubię się uczyć różnych rzeczy. Pomimo 40. na karku 😉.

dlaczego?

Niektórzy zastanawiają się, jak ja to robię, że po pierwsze chce mi się, a po drugie, kiedy mam na to czas?
Odpowiedź jest dosyć prosta. Lubię się uczyć. I to by wystarczyło za całą odpowiedź 😂.

Kiedy lubimy coś robić, to staramy się zawsze znaleźć na tą rzecz trochę czasu. Niestety pokutuje pogląd, że nie opłaca się coś robić w krótkich seriach czasowych. Bzdura! Właśnie w ten sposób można nauczyć się najwięcej.
Każde piętnaście minut poświęcone na zrozumienie jakiegoś zagadnienia lub napisanie krótkiego fragmentu kodu, popycha nas do przodu. Zastanów się, co lepiej nam się opłaca. Bezcelowe przeglądanie “walla” na fejsbuczku, czy zrozumienie np. nowej funkcji w JavaScript?

Nawet nie musisz uczyć się czegoś tak skomplikowanego, jak programowanie. Oj nie! Nawet uczenie się nowego wzoru szydełkowego lub tworzenie grafik jest super zadaniem dla naszego mózgu.

W dobie mody na bullet journal nauczenie się kaligrafii to naprawdę dobry pomysł. Pomyśl, jak ćwiczenie się w pięknym piśmie wpływa na trening naszej cierpliwości, dokładności i uważności. Takie ćwiczenia wymagają skupienia.

Po co nam ćwiczyć mózg? Hmmm… aby być sprawnym jak najdłużej? Z wiekiem dopadają nas różne przypadłości związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w mózgu. Ale można je opóźniać za pomocą ciągłego “zmuszania” naszego mózgu do pracy.

jakie kursy w tym roku?

Nie byłabym sobą, gdybym nie miała listy (!) kursów, które kupiłam i chcę przejść 😉. Jak pisałam we wpisie o tu ograniczyłam trochę kursów programowania. Chcę zrobić wszystkie te zaległe, które już na mnie patrzą z wyrzutem.
Zrobiłam ich listę. Nie kupuję żadnych nowych dopóki ich nie przejdę i (co najważniejsze) nie wdrożę w życie.

Co się znalazło na liście wstydu? Między innymi:

  • Zrób to dziś (PSC❤) – dostęp mam poprzez KlubPSC 💪,
  • Kurs na cel (PSC💖) – z nim czekam na #kursoksiążkę “Cele i planowanie”,
  • u Wesa Bosa czeka na mnie kurs o JavaScript,
  • w Strefie Kursów mam trzy kursy do zrobienia😀,
  • i oczywiście Free Code Camp i JavaScript,
  • poza tym mam jeszcze ileś nie policznych kursów na Udemy – kupionych na promkach lub zdobytych za darmoszkę. Nawet boję się tam zajrzeć, bo pewnie tego tam jest naprawdę dużo 😂.
  • Instakorki od Wild Rocks,
  • Jak rozhulać Instagram od Marty Krasnodębskiej.

Aby mnie jeszcze bardziej zdołować ilością kursów, które bym chciała ogarnąć, pojawiła się jeszcze jedna super okazja niedawno.
Mianowicie Aga z The Awwwsomes wypuściła swój kolejny kurs kodowania stron 😍. Co prawda dostępny jest na koncie premium na  Skillshare, ale …. dzięki jej linkowi można go zrobić w ciągu dwóch miesięcy za darmoszkę! (link o tu -> http://bit.ly/code-your-portfolio ).
No, jak tu nie skorzystać, ja się pytam 😁.

Popatrzysz na tą listę i pomyślisz: ale kiedy to ona wszystko zrobi? Bo przecież nie można “ciurkiem” siedzieć przy kompie 12 godzin 😁.

Plan, plan i jeszcze raz plan. Mam cel: przejść dany kurs. Każdy kurs ma swoje lekcje lub moduły – to będą nasze kroki milowe. Teraz wystarczy (uwaga!) wpisać w codzienny harmonogram punkt pt. “kurs”. I sprawa załatwiona. Odhaczasz kolejne lekcje i działasz. A z każdą kolejną nauczoną rzeczą jesteś bardziej sprawna … umysłowo 😉.

Pomaga również tracker postępów – taki jaki zamieściłam w poście o tu. Nie masz kupionego żadnego kursu? Nie szkodzi. Internet to skarbnica wiedzy, wpisz interesujący cię temat w wyszukiwarkę Google lub YouTube i gotowe.

To jak? Zaczynamy? Działamy?

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin