Świadomość czynów.

with Brak komentarzy

Każde działanie lub zaniechanie działania ma swój skutek. Brak decyzji to też decyzja- aby nic nie zmieniać.
Jeśli będziemy bardziej świadomie podchodzić do życia, będzie nam znacznie łatwiej … zaakceptować rzeczy, których zmienić nie możemy.

 

Świadome działanie?

 

Zdarza się nam działać na autopilocie, bez większej refleksji. Czy to źle? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasami pewne czynności wykonujemy bezwładnie. Są to rzeczy, które wykonywaliśmy miliony razy i nasz mózg uznał, że nie trzeba się na nich już za bardzo skupiać. Stop!
Co jakiś czas warto się zatrzymać i przyjrzeć się jak na przykład jemy śniadanie lub myjemy zęby. Każda automatyzacja działania ma za zadanie usprawnienie tego procesu. Niestety często zakrada się tam błąd lub niedokładność. Co mam na myśli?
Ok, dobrze, że jesz śniadanie, ale co jest na to śniadanie? Kawa i pączek? Ej … nie tędy droga. A mycie zębów to nałożenie pasty na szczoteczkę i trzy ruchy w ustach? Nie, nie, nie….
Ktoś powie, ale ja nie mam czasu na to…. Kolejny błąd.

 

Skąd mam mieć czas?  

 

To pytanie pojawia się tak często, jak: “z czego mam oszczędzać jak mało zarabiam?”. A odpowiedź niestety jest banalna i brutalna. Znajdź go!
Znacie zasadę małych kroczków? Nie myśl, że jak masz jeść śniadanie, to musi to wyglądać jak na Instagramie. Full wypas i bardzo zdrowo, eko i organic. Błąd… Wystarczy zwykła owsianka i pokrojone jabłko.
Z tym czasem jest tak, że nie rozciągniemy doby. Niestety. I czas na pewne rzeczy musimy “znajdować”. Jak? Rezygnuj z rzeczy, które nie są dla nas ważne. Pamiętajcie, że żyjecie własnym życiem, a nie mamy, sąsiadki czy koleżanki. Takie osoby, po pierwsze nie mają całego obrazu sytuacji, a po drugie nie ponoszą za wasze życie odpowiedzialności. Robisz to Ty.
Zastanów się. Usiądź na chwilę i pomyśl, co można wyrzucić z Twojego planu dziennego. Może codzienne sprzątanie mieszkania to lekka przesada? Może wystarczy co dwa dni? Pomyśl.
Za chwilę zauważysz, że trochę czasu jednak się znajdzie. Będzie to 5  lub 10 minut? Wystarczy. Naprawdę uwierz, że to w zupełności wystarczy. Codziennie 10 minut na zdrowe śniadanie. Zanim się obejrzysz, będzie to twoim nawykiem.
Wiem, co mówię… ćwiczę codziennie już drugi miesiąc. Bez ćwiczeń czuję się dziwnie, brakuje mi czegoś.

Małe kroczki naprawdę działają. 😉

 

Świadomość pragnień i potrzeb

 

Pragnienie i potrzeby to dwie różne rzeczy. Kiedy uświadomimy sobie, co jest czym, będzie nam się prościej żyło.

Moim pragnieniem jest uniezależnić się finansowo. To pragnienie, które przeradza się w potrzebę. Jest to moja autonomiczna decyzja, aby tak się działo. Ale co z tego? Ano to, że w przyszłości zaowocuje to moje pragnienie poczuciem bezpieczeństwa i spokoju, a to już potrzeby, prawda?
Dlatego co dzień muszę znaleźć czas, aby uczyć się programowania. Mam konkretny cel z wyznaczoną datą. Mam również pomniejsze cele i w ich ramach zadania do wykonania. Powiesz ….eeeee… tak dużo?…. Otóż nie, każde codzienne zadanie przybliża mnie do realizacji celu głównego i zaspokojenia potrzeby.

Zastanów się, co jest Twoją potrzebą? A co pragnieniem. Pragniesz czystego mieszkania, czy jest to dla Ciebie potrzeba? Lepiej się czujesz, gdy co dzień sprzątasz? Jest to Twój nawyk? Ty decydujesz.

Pamiętaj jednak, aby nie dążyć do zaspokojenia pragnień innych ludzi. Żyj własnym życiem, a nie wyobrażeniem innych o Twoim życiu.


Świadome działanie, uważność i koncentracja na prostych codziennych czynnościach, pozytywne nastawienie – te rzeczy pozwolą Ci na rozwój samego siebie.
Jeśli jest pewność przekonań w Tobie, nikt nie będzie miał możliwości narzucić Ci własnych oczekiwań i celów. Bądź autonomiczny. Sam decydujesz o sobie.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin