Urlop rodzicielski

with Brak komentarzy

Kilka kluczowych faktów o urlopach przysługujących rodzicom nowo narodzonego dziecka.

Co, jak, jakie, kiedy i ile. Czyli to, co nas interesuje najbardziej.

Większość z nas już wie, czego może oczekiwać po narodzeniu dziecka.Także w wielkim skrócie:

 • Urlop macierzyński.
  Trwa 20 tygodni. Jest obowiązkowy, co oznacza, że TRZEBA go wziąć. ( min. 14 tyg.) Wysokość zasiłku to 100% wymiaru.
 • Urlop rodzicielski.
  Można najpierw wziąć urlop macierzyński, a później ( do 21 dni po porodzie ) urlop rodzicielski. Wtedy wysokość zasiłku przez pierwsze 6 tyg. url.rodz. wynosi 100%, a pozostałe 60%.  Urlop rodzicielski w sumie trwa 32 tygodnie. Urlop ten można dzielić na 4 części. Można z niego również zrezygnować. Resztę może wykorzystać ojciec dziecka. 😉
  Jeśli jesteśmy od razu zdecydowani na urlop rodzicielski to załatwiamy to przy okazji składania druku do url. macierzyńskiego  i jego wymiar zasiłku to 80%.
  Kiedy znajdujemy się na url. macierzyńskim lub rodzicielskim – pracodawca nie może Cię zwolnić.
 • Urlop wychowawczy.
  Trwa nie dłużej niż 3 lata. Można go dzielić na 5 części. Trzeba go wykorzystać maksymalnie do skończenia przez dziecko pięciu lat ( liczy się rok kalendarzowy ). Urlop ten jest bezpłatny, ale jest możliwość powrotu na część etatu. Wniosek trzeba złożyć na 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.
 • Urlop ojcowski.
  Niestety jest tego tylko 2 tygodnie. I jest on zarezerwowany tylko dla ojca dziecka. Na jego wykorzystanie jest czas aż 2 lat od urodzenia dziecka. Jest płatny w 100%.  Wliczany jest weekend ( sobota i niedziela ). Wniosek trzeba złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.
 • 1000 zł zasiłku macierzyńskiego.
  Jeśli komuś nie przysługuje standardowy urlop macierzyński/ rodzicielski ( tj. nie ma umowy o pracę lub działalności gospodarczej albo dobrowolnie opłacał składkę chorobową – umowa zlecenie ) wtedy dostaje namiastkę tego zasiłku. Dotyczy to studentów, osoby bezrobotne, osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne (  o dzieło ).Tzw. Kosiniakowe. Trwa 52 tygodnie. Wniosek składamy w gminie w terminie do 3 miesięcy od urodzenia dziecka. ( Dofinansowanie będzie wtedy wyrównane od daty urodzin ).
 • Becikowe.
  1000 zł na każde urodzone dziecko. Jakie wymagania? Ciąża powinna być prowadzona przez ginekologa lub położną. Pierwsza wizyta musi nastąpić przed 10 tc. Wniosek składamy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Próg dochodowy to 1922 zł NETTO na osobę w rodzinie.

Jeśli chodzi o świadczenie “500+”, puki co nie zgłębiałam tematu. Pewne jest, że dopiero na drugie dziecko możemy go oczekiwać. Chyba że nasz dochód jest mniejszy niż 800 zł netto na członka rodziny. 🙂 To świadczenie również załatwia się w OPS-ie. A będę o tym pisać z pewnością w czerwcu tego roku. 😉

 

Jest jeszcze jedno świadczenie, o którym chciałam Wam przypomnieć. Opieka nad członkiem rodziny. Można uzyskać 80% wynagrodzenia –  zasiłek opiekuńczy. Kiedy można się o niego ubiegać? Na przykład, kiedy kobieta jest po CC, kiedy potrzebujesz opieki nad starszym dzieckiem lub po prostu nie jesteś sama zadbać o siebie i nowo narodzone dziecko. Wtedy mąż, partner , zatrudniony na umowę o pracę ma 14 dni opieki nad tobą lub/i dzieckiem.

 

Przy załatwianiu wszystkich tych świadczeń najważniejszym dokumentem jest akt urodzenia. Wszelkie wnioski dostarczą Ci wskazane instytucje. Akt urodzenia dziecka i Twój dowód osobisty musisz mieć przy sobie.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin