Kolejny kurs dla WA?

with Brak komentarzy

Czas kwarantanny to dla niektórych możliwość podjęcia kursów, na które zawsze było brak czasu. Mnie to się absolutnie nie dotyczy. Pracując z domu, chcąc nie chcąc zawsze brakuje mi na wszystko czasu, dlatego trzeba wybierać.
W tym roku postawiłam na rozwój swojego malutkiego biznesu online. Tak trafiłam na kolejny kurs od Poli Sobczyk.

Czas na sprzedaż

Rok temu (przeszło) przechodziłam kurs dla Wirtualnych Asystentek. Tam poznałam postawy tego zawodu oraz pracy zdalnej jako takiej. Z kolejnym kursem wchodzę na poziom wyżej. Sprzedaż usług Wirtualnej Asystentki

Jeśli jesteś zainteresowana innymi kursami, które przygotują Cię do pracy zdalnej w zawodzie Wirtualnej Asystentki, to znajdziesz je również w sklepie w BrandAssist Academy.
Możesz wybierać wśród wielu specjalizacji jak budowa stron www, czy copywriting.
Wszystkie kursy dostępne do 24 kwietnia 2020, więc warto się pośpieszyć 😉.

Same umiejętności, jakie posiadasz to, troszkę może być za mało, jeśli planujesz utrzymywać się z tego. Trzeba również wiedzieć jak zdobywać klientów, jak sprzedawać siebie innym.

W ogólnym kursie Pola w kilku miejscach wspomina o tych aspektach, ale ten kkurs jest w pełni poświęcony właśnie temu tematowi.

Czego możesz się dowiedzieć z tego kursu? Możesz dowiedzieć się, że jest kilka typów klientów, jakich może obsługiwać WA. To nie jest tak oczywiste.

Zdarzają się klienci, którzy absolutnie nie potrafią delegować zadań. Wtedy WA musi niejako nauczyć go tej umiejętności. Tak! Delegować też trzeba umieć, zwłaszcza w dobie “zosi-samosi”, gdzie ciężko niektórym oddać kontrolę nad wszystkimi aspektami swojego biznesu.

Niektórzy klienci traktują posiadanie Wirtualnej Asystentki jako prestiż. Usługa luksusowa 😁. W moim odczuciu taka współpraca słabo może się sprawdzać, jeśli do pracy podchodzi się odpowiedzialnie. Robić, żeby robić, każdy może, ale wysoko wykwalifikowana asystentka, której płaci się za czas spędzony na konkretnym zadaniu, nie pozwoli sobie na “dupo-godziny” (Nie pamiętam, kto pierwszy użył tego sformułowania na czas spędzony bezproduktywnie, ale zapłacony).

Co jeszcze w kursie? Pola jest specjalistką od przeprowadzania testu MAXIE DISC® i na jego podstawie podpowiada, jakie cechy może posiadać dany klient. Ta wiedza może się przydać przy komunikacji z takim typem osobowości.

To jak nas widzą w sieci, również rzutuje, jakich klientów jesteśmy w stanie pozyskać, a nawet polegać na poleceniach byłych klientów. To najłatwiejszy marketing marki! Pozwól innym szukać sobie klientów.

Kolejna sprawa to jak sprawić, aby mieć stałych klientów? Jeśli chcesz zapewnić stały dopływ dochodu (a będzie to bardzo istotne, jeśli prowadzisz DG – pamiętaj że ZUS trzeba zapłacić bez względu, czy masz, z czego, czy nie), stali klienci są na wagę złota. Jak o nich dbać? To podpowiada Pola.

Dywersyfikacja. Słówko kojarzone przede wszystkim z finansami, ale również wspomniane w kontekście pracy zdalnej. Praca Wirtualnej Asystentki polega przede wszystkim na sprzedaży swojego czasu. Niestety doba ma ograniczoną ilość godzin i aby zarabiać więcej musisz podnieść cenę za swoją godzinę pracy. Co może wiązać się z trudniejszym pozyskaniem klientów.
Wyjściem z tej sytuacji jest na przykład inne produkty cyfrowe jak e-booki lub kursy. Coś skalowalnego – robisz raz i sprzedajesz, zapewniając dopływ gotówki. Można też pomyśleć nad subskrypcjami wszelakiego typu – wystarczy mieć pomysł.

Wnioski

Co wynoszę z tego kursu? A mianowicie, że powinnam bardzo dokładnie określić mojego klienta docelowego. Na razie trafiam jak dobrze, raz trochę mniej dobrze 😜. Ale zrzucam to na garb wczesnego etapu rozwoju mojego biznesu.
Ja mam specyficzne cechy i gdzie bardzo mam mocno rozwinięty zmysł kompromisów i wszelakiego dogadywania się, to nie raz męczę się, gdy trafiają mi się klienci “bałaganiarze” wprowadzający w życie 100 tyś. pomysłów na minutę i porzucają je w pół drogi, aby ktoś inny dowiózł do finału. Możesz się uśmiać w tym momencie, że co mi szkodzi. Ale ja nie znoszę, kiedy nie mam jasno określonego deadline, zakresu odpowiedzialności.

Zadanie polegające na zrobieniu “wszystkiego dotyczącego czegoś” to dla mnie niezadanie. To projekt i do tego nieprzemyślany. Ba! Wykraczający poza moje kompetencje. Nie jestem project managerem. Taki ktoś zdecydowanie bierze więcej pieniędzy za godzinę niż ja 😂.

Co w tym kursie było innego niż w poprzednim? Słuchało się jak podcastów! Pola wcześniej nagrywała filmy, tym razem postawiła na prezentacje i jej głos. I z bardzo dobrym skutkiem. Gdyby zaczęła nagrywać podcasty, wierzę, że zdobyłabym popularność raz-dwa!
Do niektórych lekcji są dołączone edytowalne pdf-y. Bardzo pomocne, gdy chcemy do razu zrobić notatki z usłyszanej wiedzy. Pdf-y są śliczne. No, sorry, ale lubię ładne rzeczy, a one naprawdę są ładne.

Jeśli chcesz również poznać co nieco z historii powstania BrandAssist, to również usłyszysz o tym w kursie. Nie spodziewaj się samych hymnów pochwalnych 😂. Na błędach innych można się dużo nauczyć. Pola wspomina, jak zaczęła się jej droga do tego, co jest teraz. Nie była usiana różami, oj nie. Ale popatrz teraz: to jedna z najprężniej rozwijających się marek na rynku wirtualnej asysty. Ma zespół “superbabek”, wirtualnych mistrzyń w swoich specjalizacjach. Stworzyła akademię, aby inne kobiety mogły korzystać z jej doświadczenia. Poza tym działa w innych projektach, również tych całkowicie non-profit.

Dużo wniosków po kursie miało dla mnie jeden mianownik: jak dobrze pracować, aby praca był dla nas przyjemnością, a nie przymusem.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin