Wyjść przed szereg.Trudno, ale warto.

with Brak komentarzy

Paraliżuje nas lęk i wkradają się w umysł pytania. Co ONI sobie pomyślą? Jak to przeżyję? Jak to będzie? Czy się uda? A jeśli nie? To co dalej?

Jak oswoić zmianę?

Jak reagujecie na nowe wyzwanie? To przeszkoda, czy też możliwość. Do każdej zmiany można się przygotować. Fizycznie i mentalnie. Ale najważniejszy jest pierwszy krok. Jak już przekroczymy tę domniemaną granicę, jest już dużo lepiej. Mówi Wam to ktoś, kto setki razy zmieniał pracę, zajmował się różnymi niezwiązanymi ze sobą sprawami.

Ważne jest nastawienie, otwarty umysł. Branie  wszystkiego, co nas spotka po podjęciu decyzji o zmianie, jak leci. Nie analizujcie zbyt wiele, bo to wzmaga strach, a powrotu nie ma.

Jak to zrobić, aby bać się zmiany trochę mniej? “Trochę mniej?” – zapytacie. Owszem. Strach w niewielkich ilościach dobrze na nas wpływa, mobilizuje nas do działania. Jeśli ukierunkujemy się na działanie i przyjmowanie rzeczywistości takiej, jaka jest, to mamy szansę powodzenia. Takie nastawienie bardzo pomaga.

Do zmiany dosyć często można się przygotować. Na przykład jak masz dosyć ciężką sytuację z partnerem i chcesz się z nim rozstać, boisz się, jak to będzie. Przemyśl sprawę co zyskasz, a co tracisz teraz. Uświadomienie sobie tego może popchnąć cię do podjęcia decyzji i uwolnienie się od bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Zrób listę! Tak! To, co zapisane bardziej trafia do głowy. Zorientuj się, na jaką pomoc formalną ( państwa ) możesz liczyć. Jak się przeprowadza rozwód itd. Takie techniczne sprawy oswajają zmianę. Porozmawiaj o tym z przyjaciółmi. Tylko szczerze. Ci,którzy dobrze Ci życzą, zależy im na Tobie, będą Cię wspierać i pomagać jak tylko będą mogli. Ale ten pierwszy krok musisz zrobić sama.

Za niedługo czeka mnie wielka zmiana w naszym życiu rodzinnym. Poród i pojawienie się kolejnego chłopca. Czy się boję? Jak diabli! Oswajam tę zmianę, ustalając, co będzie się działo. Przynajmniej szkicuję. 😉 Gdy ja pojadę rodzić, ze starszym synkiem zostanie babcia. Bez ustalenia tego, pewnie nie mogłabym się skupić, co mnie czeka. Martwiłabym się o niego. Listy z wyprawką  i torbą do szpitala już są. Nawet wymyśliłam sobie “stylówę” na przyjazd do szpitala.
Wszelkie aspekty interwencji medycznych również przeanalizowałam i zapisałam. Z pewnością czeka mnie druga cesarka, więc wiem, czego mogę oczekiwać. Wiedza i przygotowanie zmniejszają lęk.

Wyzwanie, wielka zmiana, jest ryzyko, ale i bardzo dużo nowych, czasami lepszych, możliwości. Nie rezygnujcie z nich tylko ze względu na strach. To co najcenniejsze i ważne w życiu nigdy nie przychodzi łatwo i bezproblemowo. Trzeba o to zabiegać i trudzić. Jednak nagroda wynagradza te niedogodności.

Łam schematy i wykazuj się odwagą, bo nikt poza tobą nie zmienia twojego życia na lepsze. Tylko ty. Wiem, szukamy stabilności i bezpieczeństwa. Zaskoczę cię, Zmiana raz na jakiś czas to tez przejaw jakiejś stabilności w twoim życiu. W ten sposób się rozwijasz. Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Niech nie płynie przez twoje palce biernie. Bądź aktywna i żywo zainteresowana, bo… to TWOJE życie. Nikogo innego.

Małymi kroczkami można dokonać dużych zmian. Pewnie dlatego ciąża tyle trwa, aby przygotować się do nowego członka rodziny ;).

Chcesz coś zmienić w swoim życiu. Działaj! Mały kroczek codziennie we właściwą stronę doprowadzi cię pod koniec roku do miejsca, które chciałaś osiągnąć.

Jeśli spotka cię porażka, nie płacz i nie wpadaj w depresję…. Wyciągnij naukę z tego. Co zrobiłaś nie tak? Dlaczego tak, a nie inaczej postąpiłaś? Co ci przeszkodziło? Ta wiedza pomoże ci osiągnąć sukces następnym razem. Już wiesz, co powinnaś unikać lub kogo.

Powodzenia. Zerwij schemat.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin