Motyw potomny. A po co mi on?

with Brak komentarzy

Jakiś czas nie było nowego wpisu na blogu. Nie było mi z tym dobrze, ale przychodzę dziś z tematem dość ważnym. Niedawno zapytała mnie znajoma: “Ale o co chodzi z tym motywem potomnym?”

W krótkich słowach odpisałam jej, ale wydawało mi się to dość niekompletne. Dlatego postanowiłam napisać wpis, choć czasu nadal mi brakuje na blogowanie, a tematów już zebrała się spora kupka 😁.

Co to jest Motyw Potomny?

W najprostszych słowach to kopia motywu naszej strony, na której możemy bezpiecznie wprowadzać zmiany w pliku CSS lub PHP (dotyczy to już bardziej zaawansowanych użytkowników WP). Powinno się robić zwłaszcza kiedy lubimy “grzebać w kodzie”. Dlaczego? O tym zaraz.

Jeszcze raz czym jest motyw potomny. Na naszej stronie mamy pliki motywu WordPressowego, prawda? To setki, tysiące linijek kodu. Motyw potomny to właśnie ten właściwy motyw i nasze wszelkie modyfikacje dokonane nie w edytorze motywu.
Zmiany dokonane w ustawieniach (opcjach) motywu nigdy nam “nie uciekną”, gdy będziemy modyfikować motyw bazowy.

Po co nam Motyw Potomny?

Więc po co nam on? Właśnie po to, aby nasza praca, modyfikacje kodu nie zostały wykasowane wraz z kolejną aktualizacją motywu. Jeśli lubisz wchodzić do Edytora Motywu. To koniecznie stwórz swój motyw potomny.

W ten sposób działasz bezpieczniej na stronie. Nie wykrzaczy się przy nieostrożnych zmianach. A nawet jeśli tak się stanie – to masz bazę, którą możesz w każdej chwili włączyć i stworzyć na jej podstawie kolejny motyw potomny.

Zazwyczaj płatne motywy mają już wbudowane motywy potomne. Wiadomo, jeśli motyw, za który zapłaciliśmy “rozjedzie się”, możemy mieć bardzo duże problemy z przywróceniem stanu sprzed katastrofy. Dlatego zawsze działaj na potomny – dla świętego spokoju. Zaoszczędzisz sobie nerwów i pieniędzy.

A co z darmowymi motywami? Czasem mają wbudowany potomny, a czasem nie. W drugim przypadku warto postarać się o niego.

Jak zrobić Motyw Potomny?

I przechodzimy do sedna sprawy. Jak to ustrojstwo wprowadzić na swoją stronę? Potrzebujemy do tego programisty?

Przeprowadzę Cię krok po kroku. Pierwsze co musisz zrobić zanim zabierzemy się do pracy to zalogowanie się na naszą domenę przez klienta FTP. Nie wiesz co to? Już wyjaśniam: za pomocą programu: Total Commander lub moim ulubionym FileZilla połącz się ze serwerem, na którym stoi strona.

Gdy już jesteśmy na właściwej domenie musimy poszukać katalogu:

wp-content/themes/

I tworzymy tam katalog o nazwie: Nazwa_Motywu_Bazowego-child. Wchodzimy do niego.

wp-content/themes/Nazwa_Motywu_Bazowego-child

I tworzymy (znowu) dwa pliki:

  • style.css
  • functions.php

Raczej z tego drugiego będziesz rzadko korzystać, chyba, że chcesz poćwiczyć język PHP 😉.

Najlepiej stworzyć je najpierw w zwykłym notatniku lub innym edytorze kodu. Moim ulubionym jest Brackets, ale spokojnie może to być również Sublime Text 3, czy NotePad++. Twój wybór. Pamiętaj o rozszerzeniach plików – mega istotne.

Do pliku CSS wklej:

/*
Theme Name: Parent Theme Child
  ⬅
Template: parent-theme
 ⬅
Version: 1.0.0
Text Domain: parent-theme-child
*/
 
/* Nasz kod CSS umieszczamy poniżej */

/* …. */ to oznaczenie to komentarze do kodu – nie wpływają na działanie strony, możesz w nich zapisać istotne dla Ciebie informacje. tak, abyś z łatwością każdy mógł się zorientować co było robione w kodzie. Zazwyczaj komentarze są w języku angielskim, ale nic nie stoi na przeszkodzie, gdy użyjesz języka polskiego.

Tam gdzie mamy “strzałki” musimy zmodyfikować kod. Wpisujemy nazwę motywu bazowego ( zamiast “parent-theme”) oraz potomnego (“Parent Theme Child”).

W pierwszym przypadku  wpisujemy nazwę folderu, w którym motyw bazowy jest umieszczony. A w drugim – dowolna nazwa motywu potomnego – nie ma większego znaczenia do funkcjonowania strony.

Co dalej?

Plik functions.php. Otwórz w programie do edycji kodu i wpisz w nim:

<?php
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' );
function enqueue_parent_styles() {
   wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css' );
}

Ten fragment kodu spowoduje, że motyw potomny zaimportuje (ściągnie) oryginalny styl CSS z motywu bazowego.

Pliki zapisane? To teraz trzeba je wgrać do folderu z motywem potomnym. Przez FTP zajmie to chwilkę. Zaznaczasz pliki zapisane np. na pulpicie i przenosić do okienka z właściwym folderem na serwerze.

I ostatnia rzecz przed Tobą. Wejdź do panelu WP i kliknij zakładkę motywy. Musisz teraz aktywować i ustawić jako domyślny swój motyw potomny. Znajdziesz go na liście zainstalowanych motywów. Szukaj końcówki – child.

Czy jest jakaś alternatywa do tworzenia plików i logowania się do klienta FTP? Oczywiście! Zawsze można użyć wtyczki do tego przeznaczonej. Na przykład Child Theme Configurator. Znalazłam dla niej sporo tutoriali na YouTube. Po skorzystaniu z niej, możesz ją spokojnie usunąć ze strony – Twój motyw potomny nie zniknie.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin