Brak tematów do wpisów?

with Brak komentarzy

Myślisz, że po takiej długiej przerwie w pisaniu na bloga skoczyły mi się pomysły na wpisy?
Zaskoczę Cię! Po miesięcznej “abstynencji” tematy wylewają mi się uszami 😀. Zwłaszcza że mamy też niełatwy czas, który dodatkowo generuje ciekawe opcje do przemyślenia.

Lubię mieć pod ręką notatnik. Sprawdza się, kiedy mój komputer już jest wyłączony. Podobnie jak komórka. Coraz częściej staram się, jeśli nie jest to konieczne, wyłączać z sieci.

Z kilku powodów, ale najważniejszy teraz to ten, że już nie mogę słuchać, ilu ludzi umarło lub jaką głupotą i brakiem odpowiedzialności odznaczyli się inni współobywatele naszego kraju.

O tym ostatnim może spokojnie powstać osobny post! Tak się tworzą pomysły na wpisy.
Coś zauważamy w naszym otoczeniu, aczkolwiek teraz nasze otoczenie to przede wszystkim sieć i to, co za oknem 😂.

Bank pomysłów

Co to za miejsce? Czy koniecznie każdy, kto prowadzi blog lub profil w social mediach, tego potrzebuje?Ujmując to jak najprościej: TAK. Ale może napiszę coś więcej, co rozumie przez Bank pomysłów.

co to?

To może być notatnik, plik w komputerze, tablica na Pintereście(!). Cokolwiek, gdzie możesz zapisać pomysł, zdjęcie, które Cię zainspirowało, kilka zdań, nad którymi rozmyślasz.
Wiele osób wykorzystuje do Banku tablicy na Trello. Tak naprawdę forma nie ma znaczenia. Jedynie, o co musisz zadbać to:

  • częste porządki w zapiskach, plikach, zdjęciach itp. w Banku pomysłów,
  • aby było to jedno miejsce. Koniecznie! Rozproszenie wszystkich pomysłów, nie pomogą w selekcji i wyborze pomysłu na wpisy blogowe (lub na profile w social mediach),

Konieczny?

Jak już wspomniałam, według mnie każdy, kto cokolwiek publikuje w sieci, powinien mieć takie miejsce, gdzie będzie miał bazę pomysłów. Dlaczego? Posiadanie Banku pozwala opracować jakąś spójną strategię treści. Wiemy, w jakim kierunku rozwija się nasza komunikacja z naszą społecznością.
Wiemy, co i jak chcemy “mówić”.

Czy można się bez niego obyć? A z pewnością. Można za każdym razem zastanawiać się: “I o czym ja mam teraz pisać?” Ale istnieje wtedy niebezpieczeństwo, że nasze posty będą bardzo nie regularne, a nasza społeczność nie będzie wiedziała, czy chce nas obserwować, czy jednak już dawno nic nie było, więc zrezygnują z zaglądania na nasz blog lub profil.

Szkice

Ok, mamy Bank pomysłów i co dalej? Tak, jak wspomniałam, najlepiej segregować co jakiś czas te pomysły i wybrać kilka na najbliższy np. miesiąc. Tak przygotowane tematy możemy już pomalutku przygotować do wstępnych szkiców. Ja zawsze tworzę szkice postów blogowych i zapisuję konkretną datę planowanej publikacji bezpośrednio w panelu WordPressa.

Co jeszcze? Szukam grafik, jakie będą pasowały do konkretnych wpisów, przypisuję kategorię i wpisuję słowa tagi, jakie mają się pojawić we wpisie.

Konkretne wskazówki jak napisać post blogowy znajdziesz, klikając poniżej w grafikę:

Tam możesz się dowiedzieć, jak w sposób bardzo metodyczny podejść do pisania wpisów blogowych. Na co zwrócić uwagę, co trzeba przemyśleć wcześniej.

Z racji mojej ostatniej nieobecności w sieci, starałam się jak najmniej “siedzieć” przed laptopem, dla tego przesiadłam się na staromodny standard: notes+pióro.

Ostatnio zostałam posiadaczką cudownego notesu do Oli Budzyńskiej z kolekcji #pastelove 💙😍 oraz pióro marki Kaweco . I właśnie tam lądują obecnie moje zapiski i przemyślenia.

Notatki

Po co mi notatki? Czasem coś mi się zalęgnie w głowie i obracam tym na wszystkie strony. Sprzątam, robię obiad, bawię się z chłopakami i … myślę. To taka moja “inkubacja” pomysłu.

Po takim procesie myślowym 😂, kiedy chłopaki już w końcu śpią, ja siadam sobie i piszę. Dlaczego ręcznie? Z prostego powodu: pomijając fakt, że nie włączam już laptopa, aby ograniczyć jego wpływ na mój sen, to przy pisaniu ręcznym lepiej mi się układają słowa. Łatwiej jest mi przelać to, o czym myślę na papier.

Jeszcze o tym wpływie na sen. Niestety ostatnio młodszy gorzej śpi w nocy i często muszę do niego wstawać. Efekt jest taki, że czasem jestem później za dania półprzytomna. Łapię się każdej możliwości, abym dodatkowo nie powodowała u siebie bezsenności. Wystarczy, że stres, lęk i brak bezpieczeństwa wpływa na moją psychikę i stan neurologiczny.

Mały śpi ze starszakiem w pokoju od początku roku. Jak dla mnie to duże osiągnięcie, bo wcześniej nie szło go nawet zostawić na 5 minut śpiącego, momentalnie się budził.

Czy widzisz kolejny temat na wpis? Bo ja tak! Tak właśnie buduję zawartość mojego Banku pomysłów. Chciałam zanotować o nowym postępie w rozwoju malucha i już w mojej głowie mam rozwinięcie tematu: sen wszystkich członków rodziny i wpływ kwarantanny narodowej na niego. Jedni nie widzą tu żadnego wpływu, a inni nie śpią po nocach…

Ale! Wracając do notatek. Każde zdanie, akapit, słowa klucze pomogą nam, kiedy już usiądziemy do pisania. Pamiętaj, że jeśli zastanawiasz się nad tym, co napisać w momencie wpatrywania się w ekran monitora lub edycji posta w social mediach, to … Trochę nie tędy droga. Wtedy tworzenie sprawia “ból” i trwa zdecydowanie za długo! Miej plan (dobry plan nie jest zły!) i skupiaj się na jego wypełnianiu. Wtedy na pewno Twoje treści w sieci będą spójne i zgodne z tym, co chcesz przekazać. A dodatkowo zyskają na regularności, co przełoży się na lojalnych obserwatorów lub czytelników.

Warto? Myślę, że tak. A Ty masz jakiś sposób na to, aby nie cierpieć na brak tematów na posty? Podziel się z nami w komentarzu.

Ps. Dziś jest wyjątkowy dzień. Dwóch z moich najważniejszych mężczyzn w życiu ma dziś urodziny.
Dzieli ich dokładnie 30 lat.
Niestety jeden z nich odszedł już do innego świata. 😔 💔
Drugi to ojciec moich chłopaków, moja miłość 💕

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin