Jak osiągnąć długoterminowe cele

with Brak komentarzy

Z pewnością nie raz słyszałaś, że “nie od razu Rzym zbudowano”. I jest to oczywista oczywistość! Wiemy o tym, rozumiemy to, ale… Właśnie jest zawsze te nasze “ale”. Potrzebujemy wyniku już teraz od ręki, aby utrzymać swoją dyscyplinę w osiągnięciu określonego celu. Trwanie przy nim wcale nie jest łatwe i przyjemne. Czasem zamienia się to w walkę z własnym ego, ciałem itd. w zależności jaki postawiłaś sobie cel. Nasuwa się pytanie: to jak osiągnąć długoterminowe cele? Jak to się dzieje, że inni potrafią, a nam non spot “coś wypada”? Coś zawsze przeszkadza?

Nad tym dziś sobie przysiądziemy, a ja pokażę Ci, jak wybrnąć z tych ciemnych zaułków, które często niweczą nasze efekty pracy.

Dziel i rządz

Jaki to jest cel długoterminowy? W moim (prywatnym) rozumieniu to cel mający termin realizacji min. 1 roku. Może mieć oczywiście więcej, ale na tych rocznych najlepiej mi jest pracować. Nawet jeśli masz cel na 5 lat to i tak musisz go podzielić na kolejne lata, aby wiedzieć co chcesz zrealizować danego roku, prawda?

Właśnie – dzielenie takiego celu jest kluczowe. Nie oszukujmy się, ale np. nie schudniemy 20kg w ciągu 2 tygodni. Musimy taki cel rozłożyć na krótsze odcinki czasu. Dlaczego warto robić co jakiś czas audyt takiego celu? Przede wszystkim, aby widzieć postęp! Jeśli widzimy nawet minimalne postępy to motywują one nas do dalszego działania. Dlatego przy realizacji jakichkolwiek celów ważne jest DZIAŁANIE.

Nie ma czarodziejskich technik utrzymujących naszą motywację czy samodyscyplinę ciągle na tym samym, wysokim poziomie.

Rok można łatwo podzielić: na kwartały, miesiące i tygodnie. Tydzień to odpowiednio mały odcinek czasu, gdy możemy zaobserwować realizację poszczególnych zadań, które mają nas przybliżyć do celu (tego tygodniowego i tego rocznego). Mając tak krótką perspektywę czasu → widzimy doskonale co i jak trzeba zrobić, aby choć odrobinę być bliżej pożądanego efektu.

Nic tak jak “cyferki” nie motywują. Wystarczy zobaczyć kilogram mniej na wadze, aby humor nam się polepszył na cały dzień, prawda?

Co u mnie jeszcze działa? Oczywiście dobrze rozpisany plan działania i odhaczanie poszczególnych zadań. To taki pozytywny akcent, który pokazuje, że jestem krok dalej i dalej…

Malutkie kroczki, malutkie nagrody

Małe kroczki, wielkie efekty. Słyszałaś już pewnie o tym i przypomnę tutaj. Niewielka rzecz robiona codziennie przekłada się na większe osiągnięcie w skali tygodnia/miesiąca. A po roku zauważysz od razu, że TAK, JEST LEPIEJ! Mamy to! Cel zrealizowany.

Zanim dotrzemy do naszej mety mamy do pokonania naszą codzienną drogę. Składają się na nią małe zadania wykonywane regularnie.

Obecnie mam dwa długoterminowe cele → zadbanie o moje zdrowie (niestety ostatnio podupadłam na nim znacznie😕) oraz zdobycie pracy w IT jako developerka JAVA. Na oba cele ustawiłam sobie termin roczny. Raz na kwartał podsumowuję sobie ile jeszcze zostało mi do realizacji i analizuję co mi nie wychodziło tak jak powinno (w moim rozumieniu).

Każdego miesiąca → świętuję osiągnięcie kolejnego etapu realizacji.

Jeśli chodzi o mój pierwszy cel to:

  1. Po wynikach laboratoryjnych widzę, czy dobrze idzie😉, a i lśniące włosy wiele mówią, że idę w dobrym kierunku
  2. Piszę dziennik → widzę więcej pozytywnych myśli (prawdziwy sukces!)
  3. Waga stoi, ale ćwiczę regularnie to zaczyna być to widoczne → ubrania jakby luźniejsze.

Nie pisze tu konkretów, bo one to cyfry na wynikach krwi, mniej centymetrów w pasie itd… Więcej jest tych nieoczywistych sygnałów, ale cyfry pobudzają bardziej → to fakt, a nie nasze przekonanie na jakiś temat.

A co z programowaniem?

  1. Ukończenie poszczególnych lekcji w bootcampie
  2. Projekty na githubie

Tu pokazują się również cyfry, ale mam też już ogólne wrażenie, że rozumiem wiele i biegłość w pisaniu kodu i obsługi InteliJ (to edytor kodu) wzrosła znacząco (już nie sprawdzam co chwilę jaki skrót klawiszowy stworzy mi nową klasę😉.

Gdzie tu są te małe kroczki?

W celu pierwszym to zdrowe odżywianie (zero podjadania i słodkich przekąsek🍪, woda, regularne treningi, medytacje i … koniec pracy już o 15:00 → czas na odpoczynek to bardzo ważne zadanie na każdy dzień. Muzyka w tle cały dzień? Owszem.

A drugi cel? Kiedy kończę pracę to wchodzi właśnie czas na mój rozwój → codzienna dawka kodu, oglądam lekcję bootcampu, przerabiam ją, doczytuję to co było omawiane… Codziennie i regularnie to jedno zadanie przybliża mnie do realizacji celu, którego termin upływa mi za troszkę więcej niż pół roku.

Zastanawiasz się co robię w tzw. międzyczasie? Pracuję, zajmuję się dziećmi i domem… nie jest łatwo, ale satysfakcja z wykonanych zadań jest naprawdę bardzo przyjemna. Warto o to zmagać się ze samą sobą.

Nie bądź dla siebie wredna

Zaintrygował się ten nagłówek? Zastanów się ile razy w głowie powiedziałaś do siebie, że jesteś za głupia, za leniwa i w ogóle do niczego?

To, że nie dałaś rady dziś zrealizować danego zadanie nie oznacza, że jesteś do niczego! Jakie remedium na to? Powiedz sobie, że jutro będzie lepiej i na prawdę zacznij jutro od tego zadania. Czasami potrzebujemy chwilę odpocząć, aby zaczerpnąć oddechu lub spojrzeć na coś z perspektywy. Dlatego też tak ważne są tygodniowe podsumowania i pytanie siebie: dlaczego w tym tygodniu szło mi wszystko lepiej/gorzej? Może po prostu jesteś przeziębiona lub śpisz nie dość długo? A może wrzucasz do siebie “śmieciowe” jedzenie, które tylko ściąga Cię w dół?

Często nie pamiętamy pozytywnych zdarzeń. Warto jest zapisywać i na podsumowaniu przeczytać je, przypomnieć sobie o nich. Śmieszna mina naszego pieska może nas pozytywnie nastawić do życia albo obrazek dziecka zrobiony w przedszkolu. Takie malutkie pozytywne zdarzenia, które zazwyczaj mijają mają dla naszej psychiki ogromne znaczenie. Nie pozwól im ulecieć w niebyt.

Masz swoje długoterminowe cele? Przygotowałaś się do ich realizacji? Podziel się ze swoimi wątpliwościami.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin