Wiosna! ach to ty?

with Brak komentarzy

Słońce i wyższa temperatura, a za progiem Wielkanoc. Bazie na wierzbie i te wszystkie kolorowe kwiaty w przydomowych ogródkach. Śpiew ptaków tuż przed świtem.
Wiosna! A u mnie jeszcze jeden sygnał zmiany pory roku: otarte okna przez cały dzień, a im bardziej będzie temperatura wzrastać, pozostaną one otwarte również przez całą noc.

Cieszysz się na wiosnę? Ja bardzo, ale … Właśnie mamy to malutkie “ale”. 😞

Tym razem będzie krócej niż w poprzednim poście, bo i temat jest dla mnie ciężki. Powiesz: “Jak to? Przecież wiosna itd.?” Właśnie. Wiosna, przypływ energii i pozytywnych myśli, ale od razu zapala się w naszych głowach lampka pod tytułem #zostańwdomu. I tak właśnie robisz. Możliwość, aby cieszyć się wiosną zostaje ograniczona do minimum.

zmiana

Każda zmiana powoduje w nas dwa rodzaje emocji: entuzjazm i lęk. Jak to możliwe? Człowiek dąży do zmiany. 😁 Zawsze chce inaczej, dalej, szybciej, lepiej… To wszystko to zmiana. Następowanie po sobie pór roku naturalnie przysposabia nas do regeneracji sił i obierania nowych kierunków.

Lubię zmiany, również te w porach roku. Choć przyznam, że jestem “jesieniarą”. Kojarzysz takie słówko? Było chyba jednym z najbardziej popularnym w zeszłym roku😁. Lubię jesień i jej powolne zwalnianie tempa.

Każda wiosna dla mnie oznacza kilka zmian w codziennym życiu. Niestety przez “narodową kwarantannę”, w tym roku musi być inaczej. Co oznacza przedłużanie się trybu “zimowego”. A nawet bym to nazwała trybem “przedwiosennym”.

To taki czas, w którym nie ma już zimy, ale też jeszcze daleko do wiosny. Czas pośrodku. Nie lubię takiego stanu, lubię mieć konkrety. Aczkolwiek też nie jestem za stanem 0-1. Dziwne? Raczej nie. Życie ma różne odcienie i “ułamki”. Sytuacja, gdzie nie jest określone granice, czas, przestrzeń, zakres … Wzbudza to we mnie frustrację. Nie wiem, na czym stoję i jak mam się do tego odnieść.

Ludzie często powtarzają, że nie lubią zmian, chcą zawsze tak samo. Złudne to jest. Bo jeśli nic nie popycha Cię do przodu, popadasz w marazm. Niebezpieczny stan, w którym przestaje Ci zależeć na czymkolwiek.

dostosowanie

Każda zmiana potrzebuje czasu, aby zaistnieć. Potrzebuje Twojej gotowości psychicznej, mentalnej (właśnie tak!) oraz fizycznej.

Czy właśnie pomyślałaś sobie: “o rany, o czym ona bredzi?” 😂 Już tłumaczę co z tą gotowością.
Gotowość mentalna na zmianę cechuje się tym, że nie czujesz oporu przed zmianą, nie myślisz w trybie buntu. Wręcz przeciwnie, myślisz sobie, że to by była super sprawa i zaczynasz jej wyczekiwać , dowiadywać się wszystkiego na jej temat.

Gotowość psychiczna to przede wszystkim pogodny nastrój, nawet nie jakiś hurra-optymizm, ale właśnie entuzjazm i lekki lęk. Czy ja napisałam “lęk”? Tak! Jest on potrzebny w czasie zmiany, abyśmy mogli się dobrze przygotować do czekającej nas zmiany. Ten stan mówi nas o potencjalnych zagrożeniach i … Możemy się do tego przygotować.

Gotować fizyczna. Nasze ciało, fizyczność również podlega zmianom. Wystarczy po zimie wejść na wagę łazienkową 😂. Zimą magazynujemy “sadełko”, nasze pierwotne instynkty mają się doskonale i żadem racjonalny mózg z tym nie wygra. Ale! Ten sam prymitywny instynkt każe nam na wiosnę się ruszyć, rozmnażać. To uwarunkowanie jest już ciut ucywilizowane i nie zachowujemy się jak marcujące koty. 🐱🐈

Co możesz zrobić? Zazwyczaj zaczynamy od wiosennych porządków. Wymiatamy kąty mieszkania. W ten sam sposób postępujemy z naszymi umysłami. Sprzątamy własne myśli, które już troszkę są ospałe po zimie. Czujemy ochotę na nowe aktywności. Szukamy: medytacji, jogi, spacery itd. No, tak teraz nici ze spacerów🙄.

Wielkanoc to czas, kiedy chcemy spotykać się z rodziną i znajomymi. Niestety obecnie to nie będzie możliwe, prawda? Co można w zamian zrobić? A od czego mamy telefony? To może nie to samo, ale zawsze coś.
Co z obchodami wielkanocnymi? Niestety będziemy musieli dostosować do obecnych warunków. Ale damy radę.

Co jeszcze możemy zrobić? Możemy myśleć pozytywnie. Nasz nastrój wpływa na nasze zdrowie i nastroje naszych domowników. Niby to takie oczywiste, ale pamiętaj, że uśmiech, pocałunek, przytulanie … nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda.

#zostańwdomu i bądź dobry dla siebie.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin