Korzyści z cyfrowego minimalizmu

with Brak komentarzy

Niedawno trafiła na mój czytnik druga książka Cala Newporta. Moją pierwszą stycznością z tym autorem była książka “Praca głęboka”. I byłam nią zachwycona! Tego nam obecnie bardzo brakuje – skupienia na konkretnej pracy.

Trafiłam na “Cyfrowy minimalizm. Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” szukając nowych pozycji do przeczytania na Legimi. Apkę do Legimi mam za darmo dzięki mojej miejskiej bibliotece. Jeśli Ty też szukasz darmowej opcji czytania najświeższych ebooków koniecznie zapytaj się w swojej bibliotece o to. Wystarczy jeden kod dostępowy, a radochy… no wiesz – w bród!

Nadmiar

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że obecnie mamy wszystkiego … dosyć sporo. I dotyczy to praktycznie każdej z naszych sfer życiowych.

Nie wierzysz? Zajrzyj do swojej szafy! Albo jeszcze gorzej…. do schowka bądź piwnicy. Przerazisz się ile tam… różnych różności. Swego czasu pisałam kiedyś jak “odchudzałam” swoją fizyczną biblioteczkę. Udało się – ograniczyłam mocno swój księgozbiór. Obecnie bardzo się pilnuję przed kolejnym zakupem książki – zwłaszcza, kiedy ma darmową alternatywę.

Czy zdajesz sobie sprawę, że również nadmierny konsumpcjonizm i “zbieractwo” może odnosić się również do sfery cyfrowej?

Zastanów się z ilu usług, aplikacji, urządzeń korzystasz? Obecnie jest zatrzęsienia takich produktów oraz usług, które ciągle zabiegają o naszą uwagę lub powodują uczucie, że czegoś nam może zabraknąć. I wszystko z każdej strony internetu i social mediów krzyczy: kup!

To nagromadzenie się bodźców nie jest dla nas ani dobre ani zdrowe. Kiedy ostatnio po prostu siedziałaś bezczynnie w ciszy? Robiąc wielkie NIC?

Cyfrowy minimalizm wg.Cala Newporta

Zaobserwował on na trzy najistotniejsze sprawy dotyczące cyfrowego minimalizmu.

#1 Bałagan jest kosztowny.

Przez bałagan nie wiemy co dokładnie posiadamy. Zużywamy dużo energii aby coś znaleźć w bałaganie. Bałagan zajmuje naszą uwagę, rozprasza. Zbyt wiele aplikacji, usług i urządzeń zajmuje nasz czas, który moglibyśmy zużyć na coś bardziej produktywnego. Najsmutniejsze jest to, że nie zdajemy sobie sprawy, ile nas kosztuje bałagan w urządzeniach, w sieci.

#2 Optymalizacja jest ważna.

Ale o co chodzi? Nikt nie twierdzi, że mamy całkowicie wyrzec się nowych technologii i przejść na tryb analogowy. Nie umiałabym szczerze mówiąc oraz nie wyobrażam sobie innej pracy niż teraz, a bez dostępu do sieci nie byłoby to możliwe. Więc co? Musimy pamiętać, że użycie technologii może być dobre lub …nie. To jak z niej korzystamy powinno nas wspierać. Być zgodne z wyznawanymi przez nas wartościami. Czyli korzystajmy z technologii, ale na naszych własnych zasadach. To ona jest dla nas, a nie odwrotnie.

#3 Zamiar przynosi satysfakcję.

Czujemy się dobrze, kiedy będziemy używać nowych technologii w zgodzie z naszymi własnymi celami i intencją. Chodzi o to, aby nas one w pełni nie pochłonęły. Kiedy np. planujemy popracować w sieci, określamy sobie konkretne cele tej pracy np. wyszukanie informacji potrzebnych do napisania artykułu. Mamy konkretny cel. Po jego osiągnięciu poczujemy satysfakcję, że mimo wszystko nie spędziliśmy połowy tego czasu na klikanie w filmiki z kotami na YT.

Świetne zasady, które można od razu wdrożyć w życie. Odgracanie swojej przestrzeni cyfrowej przyniesie nam satysfakcję, a i z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić trochę grosza. Może okazać się, że płacimy za jakąś aplikację lub subskrypcję, a nawet z niej nie korzystamy! Czas na porządki – zwłaszcza teraz, gdy inflacja depcze nas po piętach i wszystko wokół drożeje w zastraszającym tempie. Szukaj oszczędności.

Odgracanie cyfrowego świata

Cal Newport podał przepis na takie porządki i zasady jak wprowadzać z powrotem niektóre technologie. A wszystko po to, aby bardziej świadomie z nich korzystać.

#1 Zdefiniuj zasady dla technologii

Spisz wszystkie technologie, z których korzystasz lub które są dostępne dla Ciebie. Taka lista pozwoli na spojrzenie z góry na tą cyfrową sferę życia. Co zaliczyć do tej listy? Urządzenia: xboxy, tablety, komórki, czytniki itp; aplikacje: IG,FB, TikTok, YouTube, wszelakie gierki online; usługi: np. Netflix, itd… Wszystko co jest cyfrowe. Pamiętaj o sprawdzeniu dysków – chmur -danych.

Ustal, które pozycje z tej listy są “opcjonalne”. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować nie narażając swojego życia zawodowego lub osobistego. Raczej nie zrezygnujesz z Facebooka jeśli zarabiasz ustawiając tam np. reklamy dla klientów, prawda? Z pewnością też problemem może być odinstalowanie apki WhatsUP, jeśli w ten sposób komunikujesz się z klientami lub członkami rodziny. Z czego możesz spokojnie zrezygnować i … nic wielkiego się nie stanie?

Punkt trzeci to ustalenie, kiedy można korzystać z danej technologii. Każda taka procedura działania (wyjątki szczególne) pomogą nam trzymać na wodzi te technologie.

Osiągamy wtedy listę “zakazanych” technologii oraz procedury operacyjne. Zrezygnowaliśmy z niektórych technologii i pozostały te, które możesz nazwać “opcjonalne”, potrzebne np. do pracy. Te, które pozostały zostały sklasyfikowane i uporządkowane w procedurach mówiących jak, i w jakich sytuacjach można z nich korzystać.

#2 30-dniowa przerwa!

Ciężka przeprawa, bo trzeba teraz odgracanie wdrożyć. Usuń z swojego otoczenia technologie, które wytypować w punkcie pierwszym. Na 30 dni. To wyzwanie i wiedz, że łatwo nie będzie. Przez pierwsze dwa tygodnie będziesz się łapać na tym, aby jednak korzystać z “zakazanych” technologii. Według Cal Newporta to kluczowy czas – później powinno być już łatwiej. I wskazuje co może pomóc w wytrwaniu w tym wyzwaniu. Nalega, aby szukać intensywnie pożyteczne czynności offline. Zaznacza też, że zakończenie takiego odgracania napełni nas satysfakcją oraz umożliwi przebudowanie naszego życia … na lepszy wzór.

#3 Ponowne wprowadzanie technologii.

Tak jak wspomniałam wyżej sama technologia nie jest zła ani dobra. Nie można też obecnie całkiem się od niej odciąć. Jest to nielogiczne oraz nierozsądne. Technologia jest wszędzie wokół nas i nie mamy na to wpływu, ale możemy decydować co z nią robimy.

Działamy? Wybierz te technologie, które zgadzają się z Twoimi wartościami. Jeśli cenisz sobie minimalizm – wybierz te, które to wspierają. Pozostaw tylko te technologie, które w oczywisty sposób i faktycznie mają dla Ciebie wartość. Jak to zrobić? Cal podaje kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w stosunku do poszczególnych technologii.

  • “Czy dana technologia wspiera bezpośrednio coś, co głęboko sobie cenię?”
  • “Czy ta technologia jest najlepszym sposobem na wspieranie danej wartości?”
  • “Jak będę teraz tej technologii używał, by zmaksymalizować jej wartość i zminimalizować szkody?”

Jeśli dla Ciebie cenną wartością jest rodzina to musisz zadać sobie pytanie, czy dana technologia będzie ją wspierać? Te WhatsUp może wspierać, prawda? Dzięki niej utrzymujemy więzi z członkami rodziny. Czy jest to najlepszy z możliwych sposobów wsparcia naszej wartości? Pewnie znalazło by się wiele innych komunikatorów, ale może ta właśnie aplikacja jest prosta w obsłudze dla starszych członków mojej rodziny? I dlatego właśnie jej używamy? Zasady użycia technologii. Na przykład co tygodniowe połączenie wideo z babcią. Wyciszenie wszelkich powiadomień aplikacji. Wiesz, o co chodzi.

Jak eliminować technologie – tryb minimalizmu

Czym się kierować, kiedy będziemy po kolei eliminować technologie? Z pewnością domyślasz się, że jednym z kluczowym czynnikiem będzie czy dana technologia nam służy, czy też nie.

Wypisałam sobie z książki kilka wskazówek, jak podejść do selekcji technologii.
Poniżej wskazówki Cala, jak się do tego zabrać.

Technologia musi:

  1. Służyć temu, co ma dla nas wielką wartość
  2. Musi być najlepszym sposobem do wspierania naszej wartości
  3. Odgrywać w naszej codzienności jedynie rolę, którą zdefiniujemy za pomocą procedur : jak i kiedy korzystamy z niej.

Co myślisz o takim odgracaniu? Widzisz tu jakieś niebezpieczeństwa? A może masz własne TIP-y na to jak sobie poradzić z coraz bardziej agresywną technologią wokół nas? Napisz komentarz lub wiadomość do mnie (tutaj).

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin