Grypserka GIT-ludzi

with Brak komentarzy

Mamy już GIT-a na swoim komputerze i mamy założone konto na GitHub-e. Co zrobić, aby połączyć obie te rzeczy? Jak zacząć już tworzyć własne poniekąd “portfolio” online? Każdy malutki programik czy stronka na hostingu to sygnał, że się uczymy, rozwijamy, poznajemy nowe technologie. Chyba nie muszę Was do tego przekonywać, prawda? 

GIT część 2.

Przygotowanie podpięcia hostingu do lokalnego GIT-a

Możemy podłączyć się na kilka sposobów. Generalnie najwygodniej jest zrobić to przez użycie HTTPS lub klucza SSH.
Osobiście używam klucza – uważam, że jest to wygodniejsze i bardziej bezpieczne. Nie trzeba ciągle się logować. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to mega skomplikowane. 😉
Na samym początku musisz sprawdzić czy już masz klucz SSH. Otwierasz GIT Bash i wpisujesz polecenie:

$ ls -al ~ / .ssh 

Jeśli pojawi się błąd, że klucz nie istnieje, przechodzimy do jego wygenerowania.W wierszu poleceń (GIT Bash) wpisujemy polecenie, zastępując przykładowy email swoim:

$ ssh-keygen -t rsa -b 4096 -C " your_email@example.com "

Potwierdzamy dwa razy enterem. Klucz pojawi się w folderze dokumentów użytkownika – potwierdzamy domyślną lokalizację pierwszym enterem (np. C:\Users\admin\.ssh.) A hasło (zazwyczaj puste miejsce) potwierdzamy drugim enterem.
Zawartość pliku id_rsh.pub wkleimy w odpowiednie miejsce na GitHub-ie.
Aby sprawdzić co jest w tym pliku należy wpisać do wiersza komend takie polecenie:

$ cat ~/.ssh/id_rsa.pub

Kopiujemy do schowka całą zawartość aż do Twojego adresu email.

Przechodzimy do swojego profilu na GitHub-ie do zakładki ustawienia. Tam przechodzimy do etykiety “SSH and GPG keys”. Naciśnij przycisk “New SSH key”. W okienku “Title” możesz go jakoś sobie nazwać, a w polu “Key wklejamy zawartość schowka(pliku id_rsh.pub). Potwierdzamy przyciskiem “Add SSH key”. Jeśli to konieczne potwierdź zmiany hasłem do GitHuba.
I gotowe. Można działać. 
Po więcej informacji można odwiedzić stronę: Git HUB

Inicjacja pierwszego repozytorium

Dobrze. Teraz możemy przejść do konkretów. Omówimy trzy sytuacje:

  • gdy istnieje repozytorium lokalne, ale nie ma zdalnego (na hostingu),
  • gdy istnieje repozytorium zdalne i chcemy je sklonować (nie istnieje lokalne),
  • gdy istnieje repozytorium i zdalne i lokalne – chcemy je połączyć.

Tworzenie repo lokalnego

Uwaga, bo będzie bardzo trudne… Otwieramy GIT Bash w folderze, gdzie ma powstać nasz projekt i wpisujemy:

$ git init

I już. Mamy repozytorium lokalne, a jak je połączyć z GitHubem? Przechodzimy do swojego konta na GitHubie i klikamy New Repository. Wypełniamy po kolei pola. Nazwa musi być taka sama jak nazwa folderu z projektem na komputerze. Zostawiamy zaznaczone Public. I klikamy Create repository.
Pokażą nam się trzy okna z kodami. Wybieramy te pierwsze. Z prawej strony mamy przycisk do kopiowania. W GIT bash nie działa ctr+c i ctr+v, więc prawym przyciskiem myszy wybieramy “wklej”. I już! Bach! Gotowe, mamy połączenie.

Klonowanie repozytorium zdalne

Możemy to zrobić jedynie, gdy repozytorium zdalne istnieje, czyli toczy się jakiś projekt, ale nie istnieje repozytorium lokalne.

Początek mamy taki sam jak w punkcie wyżej, z tym, że nie tworzymy żadnego folderu, ale przechodzimy od razu do GitHub-a. Wybieramy repo, które chcemy sklonować. Z prawej strony widnieje zielony przycisk: Clone or download. Kopiujemy kod SSH.
Przechodzimy do GIT Bash i wpisujemy polecenie: 

$ git clone /wklejamy zawartość schowka/

Dajemy enter. Sklonowany folder pojawi się tam, gdzie otwarliśmy GIT Bash-a tj. jeśli na pulpicie, to właśnie tam znajdziemy klona. Najlepiej mieć jakieś stałe miejsce na projekty w komputerze np. folder ” PROJEKTY” 😉 

Podpinanie zdalnego repo do lokalnego repo.

Mamy repozytorium zdalne i lokalne o tych samych nazwach. Co robimy? Wpisujemy takie komendy do GIT Bash-a:

git remote add origin git@github.com:******/nazwa_folderu.git
git remote -v
git push -u origin master

To zadziała, kiedy w lokalnym repozytorium coś robiliśmy i mamy jakieś commity.  Czyli lokalnie zrobiliśmy “git init”, dodaliśmy jakiś plik do obserwowania i zrobiliśmy przynajmniej jeden commit. 
Tak właśnie połączymy oba repozytoria.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin