Co Cię otacza?

with Brak komentarzy

Czy to już maj? Ależ tak! Ten czas tak szybko biegnie ani się obejrzymy, a będziemy szykować się do Sylwestra…

Puki co … majówka trwa. Mam nadzieję, że większość z nas spędza ją jednak offline, gdzieś na łonie natury i w otoczeniu rodziny lub przyjaciół.

Po tym krótkim “wtrąceniu” przejdę do moich ostatnich przemyśleń natury … eh … chyba ludzkiej.

Niedawno miałam możliwość wzięcia w wyzwaniu online związanym ze sztuczną inteligencją (AI), uczeniem maszynowym (ML).
Nie miałam o tym najmniejszego pojęcia… to, że na to wyzwanie trafiłam to czysty przypadek…

Ludzie

Nie jeden raz już doświadczyłam tej okropnej sytuacji, gdy deprecjonuje się mnie jako istotę myślącą, czującą… Innym po prostu nie przychodzi do głowy zastanowić się nad właśnie wypowiadanymi słowami. A to boli i siedzi później bardzo długo w nas.

Czemu wspomniałam o wyzwaniu Machine Learning? Właśnie w kontekście tego wyzwania usłyszałam, że “po co mi to?”, “i tak tego nie rozumiesz”, “przecież możesz przestać się bawić i zacząć NORMALNIE pracować”.

A ja to wyzwanie odczułam, jako objawienie. Bo poznawałam coś, co może rozwiązywać REALNE problemy ludzi i całych społeczności. Serio. Poza tym uzmysłowiłam sobie, że nawet używając czegoś po raz pierwszy: python, wirtualna maszyna, jupyter i wiele innych; dałam radę. Rozumiałam, co się do mnie mówiło i wykonywałam zadania, a jeśli pojawiał się jakiś błąd … wiedziałam jak to naprawić, czym się kierować, aby znaleźć rozwiązanie.

To moje super moce, których nie dostrzegają inni, bo uważają je za mało istotne w życiu. Ale czyżby?

Otoczenie

Otoczenie ma znaczenie. 😉 To, w jakim chaosie działasz lub musisz działać, wpływa na wynik działania. Nie, nie jest to poparte żadnymi badaniami naukowymi… hahaha … To moja obserwacja, bardzo subiektywna.

Wiem, że jakbym mogła się skupić na parę godzin (marzenie ściętej głowy😁) to o wiele więcej i lepiej mogłabym zrobić, nauczyć się. Jednak mój “kontekst” jest taki, a nie inny. Nie mam całego dnia dla siebie. Czasem nie mam nawet godziny dla siebie. Żalę się z tego powodu? Absolutnie nie.

Wierzę, że jeśli się wszystko, co ważne odpowiednio się poukłada, to na wszystko znajdzie się czas, większy lub mniejszy. Należy zrezygnować z myślenia życzeniowego i podejść do tego realnie.

Moje otoczenie to dwójka dzieci, dom i … właśnie coś dla siebie. To coś dla siebie z kolei to, aż kilka rzeczy: trening, mądre odżywianie (które przekłada się na posiłki dla całej rodziny) i rozwój. A w tym rozwoju co? Blogowanie, programowanie, wirtualna asysta, czytanie książek i … rany … wiele innych rzeczy pod tytułem “chciałabym, ale kiedy?”

Otoczenie to również to jak mieszkamy. Zbyt wiele rzeczy w domu, mieszkaniu w pewnym momencie zaczyna przeszkadzać. Pamiętaj, że to wszystko trzeba jeszcze utrzymać w porządku, czyli ścierać kurze, myć, układać itd… Czasem niestety to również odciąga cię od własnych celów rozwojowych. Prawda? To, co na zewnątrz zbytnio absorbuje.

Działanie

Może to się wydać śmieszne, ale warto ze samym sobą zawrzeć umowę. Najlepiej na piśmie, bo wtedy ma ona większą moc. A w niej rozpisać, co chcę osiągnąć w jakieś wąskiej dziedzinie i zarezerwować na to konkretny termin i czas minimum.

Kwietniowe wyzwanie #5DWCHALLEGE z DataWorkshop się skończyło przed świętami, ale kolejne już w drodze. 13 maja zaczyna się kolejne pięciodniowe bezpłatne wyzwanie. Przez kolejne kilka dni na jakąś godzinę będę się wyłączać ze świata zewnętrznego i uczyć się jak uczą się maszyny. 😉💻 A później jeszcze we wrześniu i w październiku. Mam to zaznaczone w kalendarzu. Mam zapisane dla siebie samej, że wykorzystam te wyzwania w 100% jak najlepiej. Bo to, co one mi dają to poczucie, że jednak jestem w czymś naprawdę dobra i naprawdę mogę rozwiązywać realne problemy.

To Vladimir, który organizuje te wyzwania.
Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin