Powieś ją!

with Brak komentarzy

To już ostatni przystanek dla naszej strony www. Stworzyliśmy coś swojego i pięknego (tak nam się wydaje ;)). Chcemy się tym pochwalić, pokazać nasze “dzieło” innym. Aby strona zaczęła żyć, musimy ją “powiesić” w internecie. Wow! Ależ to brzmi…

Mam stronę.

Zrobiliśmy piękną stronę. Dopieściliśmy ją pod każdym kątem. PO drodze nauczyliśmy się bardzo wiele. Wiemy co to HTML, wiemy jak nadać styl i urodę (hahaha). Uczyliśmy się jak efektywniej, mądrzej pracować. A co najważniejsze nasze umiejętności będą rosły z każdą kolejną zrobioną przez nas stroną. Została nam do nauczenia się jeszcze jedna rzecz. Jak to zrobić, aby inni zobaczyli naszą stronę. Mamy dwie drogi, aby zrobić. Zależy czy masz wykupiony serwer i konkretną domenę pod tą stronę. Możesz również opublikować stronę, nie mając domeny i serwera. Wtedy korzystasz z firmy hostingowej np. github.
Możesz również stworzyć portfolio z twoimi “dziełami”. Wtedy wystarczy jedna domena (np. z Twoim imieniem i nazwiskiem) i wykupiony serwer.

Trzy drogi i wszystkie prowadzą do jednego: pokazania stron/y w internecie. Powodzenia. 

Domena, serwer i co?

W tym miejscu opiszę jak postawić na serwerze stronę. Czy znajdą się na niej Twoje portfolio, czy tylko jedna strona lub blog i portfolio, nie ma to istotnego znaczenia. Pewne rzeczy robi się po prostu takie samo. Gotowi? Działamy.

Kup domenę czyli swój “wirtudomek”.

Dostawców hostingu jest od groma. Gdzie kupisz domenę i miejsce na serwerze (stronę przechowujemy na serwerze) to tylko Twoja sprawa. Za obie te sprawy trzeba zapłacić.
Sama korzystam ze Zenbox i sobie chwalę. 

WordPress pomoże.

Czy dla kogoś, kto tworzy strony, dobrym wyborem jest WordPress? To zależy. Jeśli dodatkowo chcesz zająć się również back-endem i np. blogiem to, moim zdaniem chyba nie warto tracić czas na postawienie całości, a bardziej skupić się na projektach? To moje osobiste zdanie, czytałam w wielu miejscach internetu, że co to za koder, który posiłkuje się “gotowcem”. Ale! Przecież jako programiści posiłkujemy się różnym oprogramowanie do optymalizacji pracy, prawda? Czym w takim razie różni się od tego WordPress? A zawsze możemy nauczyć się o nim czegoś nowego, może kiedyś sami napiszemy na niego motyw? Kto wie?

OK. Portfolio na WordPress to nic innego jak odpowiednio dobrany motyw. Pamiętajcie, że motyw wybieramy ze sprawdzonego źródła, najlepiej z repozytorium WP. Ostatnio przeglądałam motywy i pod portfolio wpadł mi w oko motyw o nazwie: “Postfolioo“.

motyw pod portfolio na WP

Wgraj pliki.

Opcja troszkę dłuższa i wymagająca więcej pracy to wgranie plików strony bezpośrednio na serwer. Aby się do tego zabrać, musimy zalogować się do klienta FTP naszego serwera. Tam skopiujemy wszystkie pliki strony tj. index.html, style.css, folder ze zdjęciami itp. Zrobimy to za pomocą specjalnego do tego programu np. Filezilla.  

Nie będę się rozpisywać po kolei jak to zrobić, bo praktycznie każda firma hostingowa ma przygotowane tutoriale na tę okoliczność. Przykładowy link do Kei.pl.  Warto przeszukać zakładkę Pomoc/ Wiedza u swojego dostawcy serwera. 😉

Czy taka strona jest lepsza od tej na WordPressie? Jest po prostu inna i już. Z pewnością więcej pracy wymaga, ale przy okazji uczysz się czegoś nowego – obsługi serwera i orientowania się we właściwych folderach. Jaką drogę wybierzesz, jest to tylko Twoja decyzja, a co najfajniejsze, zawsze możesz zmienić zdanie.  

Strona na GitHub?

Na GitHub-ie możemy również postawić własną stronę z portfolio. To miejsce nie jest tylko i wyłącznie przeznaczone na repozytoria Twoich projektów. Zanim się rozpędzisz, to musisz wiedzieć kilka rzeczy o tym.

Wbrew pozorom nie jest to jakieś szczególnie trudne. Po pierwsze nic nie płacisz. Super! Ale możesz ta mieć tak naprawdę tylko stricte strony www, czyli kod uruchamiany w przeglądarce internetowej tj.html+css+js. GitHub Pages to statyczna usługa hostingowa.  Back-end nie będzie obsługiwany. Czy to przeszkadza? Absolutnie nie, ale musisz o tym wiedzieć.
Stronę publikujesz bezpośrednio z repozytorium na githubie.
Można takie portfolio rozszerzyć o własny blog (super, co nie?) za pomocą oprogramowania Jekyll.

Strona w pięciu krokach.

  • Wejdź do repo z projektem Twojej strony.
  • Wybierz ustawienia (settings – prawy górny róg).
  • Przejdź do sekcji GitHub Pages.
  • Wybierz w źródle kodu strony (source) główną gałąź, czyli master. Dlaczego? Ponieważ ten branch (gałąź) powinna być przetestowana, najlepsza i najaktualniejsza.
  • Zapisujemy, odświeżamy (pojawi się link do strony: nazwa-użytkownika.github.io) i … gotowe! 

I tak strona już jest. Nic strasznego, prawda? Co dalej?

Usiądź i delektuj się…

Teraz już możesz sobie pozwolić na oddech. Powiesiliśmy stronę w internecie. Należy nam się chwila relaksu. A to jest dobry moment nad zastanowieniem się nad nowymi celami. 

Co zamierzasz teraz? Nauczyliśmy się masę nowych rzeczy. Większość z nich potrzebuje ciągłej praktyki i poznawania nowych trików. Wtedy będziemy rozwijać swoje umiejętności i pogłębiać swoją wiedzę. Częściej będziemy mogli innym proponować jakieś rozwiązania.

Jaki jest Twój kolejny krok? Nowy język? Nowy Framework? A może zainteresuje Cię bardziej to co jest ukryte na stronie? Back-end? 

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin