Moja www…

with Brak komentarzy

Obecnie wszyscy mają swoje miejsce w internecie. Niektórzy mają profil na Instagramie, inni na Facebooku. Są również osoby, które chcą własnej strony www. Czy to możliwe, jeśli nie chce się za to komuś płacić i nie potrafi się kodować? A może chcą się nauczyć tej sztuki? Wszystko jest obecnie możliwe. Wystarczy chcieć i znaleźć trochę czasu. 

Przyda się też sporo samozaparcia, kiedy motywacja co jakiś czas będzie spadać.

Zbuduj stronę

W internecie można znaleźć wszystko. Dlatego niektórzy chcą mieć tam swoje miejsce. Czy prowadzić bloga, czy postawić stronę wizytówkową – to kwestia motywacji. Jeśli chcemy coś przekazać od siebie, to blog jest dobrym wyborem. Każda opinia jest dobra. A tak na dobrą sprawę nie trzeba wybierać pomiędzy wizytówką a blogiem. Można mieć obie te rzeczy na raz.  

Aby strona faktycznie była nasza, warto kupić sobie domenę oraz miejsce na serwerze. Wtedy jak długo płacimy (raz do roku) tak długo jesteśmy jedynym właścicielem naszej strony. 
Gdzie kupimy domenę i serwer? Wpisując w Googla frazę  “hosting” wyskoczą nam firmy, które się tym zajmują. 
Ja mam serwer na Zenbox.

Którędy droga?

Aby postawić stronę, musisz się zastanowić, jak to zrobić. Nie chcesz nikomu za to płacić? Naucz się tego!. 
Masz dwie drogi. 🙂 Prostą i tą bardziej czasochłonną.
Wybierając WordPress, możesz dosyć szybko postawić stronę samodzielnie. Ja tak zrobiłam. Ten blog, który czytasz, powstał dzięki Ewelinie Muc i jej kursowi “WP dla zielonych”. I faktycznie jest dla całkiem “zielonych” jeśli chodzi o technologie internetowe.

 Kilka razy w roku może zakupić ten kurs.
Obecnie, do poniedziałku – 08.10 – Ewelina prowadzi jego sprzedaż.

To jest ta prostsza droga. A ta bardziej absorbująca to już faktyczne kodowanie jak front-endowiec. 😉 Będziesz potrzebować ogarnięcia HTML5 oraz CSS3. W późniejszym czasie przyda się znajomość JavaScriptu
Ogarnięcie tego z pewnością zajmie dużo więcej czasu niż WordPress, ale co się nauczysz to Twoje.

Avocode i Brackets

Jeśli wybierasz tę dłuższą drogę … no cóż, czeka cię trochę pracy. Ale za to jaka satysfakcja! Dwa programy, które Ci pomogą w programowaniu to (według mnie) Avocode – link oraz Brackets – link

Avocode

Avocode to program do obróbki plików PSD. Cóż to plik PSD? To format pliku do zapisu grafiki dwuwymiarowej.  Tak zapisuje się projekty stron. Poniżej jej przykład. 
Oczywiście, jeśli chcesz wymyślić stronę całkowicie sama, to nie potrzebujesz tej aplikacji i gotowych projektów. Ale! To narzędzie warto poznać. Zwłaszcza że ma ono 14-dniowy okres próbny. Później płaci się miesięczną subskrypcję, którą zawsze można albo zwiesić lub z niej zrezygnować.

Co potrafi Avocode? Możemy wycinać zdjęcia, pobierać fragmenty kodu, dokładne wymiary elementów oraz ich rozmieszczenie. Mamy gotowe informacje m.in. na temat wysokości, szerokości elementu, czcionki i jej rozmiaru, kolorów; wszystko od razu z odpowiednimi jednostkami. Możemy skopiować wszystko jednym kliknięciem i wkleić do bezpośrednio swojego edytora. Oczywiście nie zakoduje to naszej strony od razu ;), ale bardzo usprawni sam proces.

Brackets

To edytor tekstu stosowany do pisania kodu. Istnieje jeszcze wiele innych stosowanych przez programistów. Dlaczego ten? Próbowałam kilku i ten jest dla mnie najwygodniejszy. Można w nim włączyć opcję Emmet – super sprawa. Co jeszcze? Możesz zmienić jego wygląd, dorzucać masę wtyczek oraz co chyba na początku drogi z kodowaniem jest to prosty w obsłudze program. Koloruje kod. Co to znaczy? Od razu zauważysz, gdzie masz przypisaną kasę, tag czy jakikolwiek inny element (np. zmienne, funkcje w JS).
Poza tym jest dostępny podgląd “na żywo”. Coś jak CodePen, ale lokalnie 😉
Brackets jest dostępny w wersji polskiej i można go podpiąć do GIT-a.

WordPress

Ok. Zdecydowałaś się jednak najpierw poznać WordPress. Też dobra droga, bo oswaja Cię z technologią. Tak ja wspomniałam wyżej – możesz kupić kurs u Eweliny  albo …gdziekolwiek indziej. W internecie wiele osób proponuje kursy WordPressa. W każdym Udemy czy Strefie Kursów znajdziesz to, co potrzebujesz. Możesz też znaleźć na You Tube darmowe kursy WordPressa – czy są dobre? Nie wiem, bo tak jak już pisałam – wierna jestem Ewelinie Muc.
Jest jeszcze jedna osoba, która zajmuje się tą technologią. To Ola Gościniak. Nie tak dawno polecałam ją na naszym fanpage’u na Facebooku. 

Bądź online

Ola napisała książkę o tworzeniu strony www na podstawie WordPress. Od kompletnych podstaw, czyli celu strony do SEO i innych takich spraw. Wszystko opisała prostym językiem i okrasiła ćwiczeniami. Mamy sporą dawkę teorii popartej praktyką. Nic tylko działać. Książkę możesz kupić tu. Ola poza tym prowadzi bardzo merytorycznego bloga na tematy związane z blogowaniem i WordPressem oraz sprzedaje również swój kurs WordPressa. Nie przechodziłam go, ale jeśli jest choć trochę zbliżony stylem do książki, to jest to bardzo fajny wybór. 

Co będzie?

Jeśli chodzi o WordPressa, to warto go znać. I jest mnóstwo kompetentnych osób, które Cię poprowadzą “za rączkę”.

Dodatkowo nauka html, css i JS to inwestycja w Twoje umiejętności. W serii wpisów o front-endzie chce Ci pokazać, co można zakodować samej. Dlatego na początek wybierz projekt. Tak jak już wspomniałam, taki projekt zapisany jest w pliku PSD. Gdzie znaleźć takie projekty? 
Masz dwie drogi (znowu!;)).
Wpisz w wujka googla: “projekt PSD free”.

Albo skorzystaj z linku poniżej. Zapisując się na darmowe konto, możesz wybierać, przebierać w setkach projektów stron. 

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin