Jaki masz talent ? Jak z niego korzystasz?

with Brak komentarzy

O talentach i mocnych stronach słyszysz się coraz więcej. A co? Po pierwsze trzeba je znać. A po drugie korzystać z nich na co dzień. I właśnie to słowa: “trzeba” i “korzystać”. Jestem daleka od nakazywania komukolwiek czegokolwiek. Raczej wskazuję kierunek, pokazuję, jak to jest u mnie i … decyzję pozostawiam Ci.

Testowanie talentów

Aby przekonać się jakimi założeniami, przekonaniami, mechanizmami się kierujemy na co dzień – robimy test. To takie proste i oczywiste, prawda?

Talent jest różnie nazywany. Raz to jest mocna strona, a innym razem naturalny mechanizm działania. Przyjrzenie się im daje nam wiedzę. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze zachowanie może być odbierane.

przykład

Moim talentem i przekleństwem jest umiejętność skupiania się na konkretnym temacie, projekcie.
Z jedne strony: SUPER! Nie wiele rzeczy mnie rozprasza. Z drugiej strony – no właśnie – jak robię jedno, to nie ruszę niczego innego 🤷‍♀️. Czasem mocno fiksuję się na pewnym projekcie i reszta idzie w odstawkę.
Jak to mogą interpretować inni? Że lekceważę dany projekt, którym się obecnie nie zajmuję. Nie dobrze, prawda?
A nie jest to absolutnie moja zła wola – tak już mam i tak działam najlepiej.

OK. To jak poznać te nasze mocne i słabe strony? Mamy tu do wyboru dwie drogi: bezpłatną i płatną. Tak to już zawsze jest w sieci, że możemy korzystać z wielu darmowych narzędzi. Może nie będą one mega dokładne, ale na pewno dają nam jakieś wyobrażenie o sobie.

Polecam dwie strony z testem – oba robiłam i (czym byłam zaskoczona!) wyniki ich pokryły się.

Oba możemy przeprowadzić w języku polskim i wybieramy twierdzenia, które są mam najbliższe. Dlatego, aby wynik był w miarę wiarygodny, trzeba być ze sobą szczerym do bólu.
Nie ważne, co chcielibyśmy, ale co jest faktycznie.

Wyniki testów

Według darmowego testu wyszło, że jestem osobowością Architekt. Co by się zgadzało😁. Moja introwertyczność i ciągoty do planowania mają tutaj pokrycie.
Jeśli chcesz poczytać, czym jeszcze charakteryzuje się ten typ zerknij tutaj.

Dużo ciekawiej i więcej pracy z wynikami mam za to z testem Gallupa. Mianowicie po wypełnieniu testu dostajemy TOP 5 talentów, czyli takich, które praktycznie przejawiamy na każdym kroku. Jeśli wykupiłaś pełny test – dostaniemy spis 34 talentów uporządkowanych od tych najmocniejszych do tych najsłabszych.

Moimi TOP 5 są:

  1. Intelekt
  2. Zbieranie
  3. Uczenie się
  4. Naprawianie
  5. Ukierunkowanie

Kiedy je poznałam, to było jak olśnienie. I takie “no, właśnie!”.

Podzieliłam się nimi również z przyjaciółkami (co warto zrobić, mając w pamięci, że interpretacja naszych zachowań przez otoczenie może się znacząco różnić od tego, co nam się wydaje 😉). Zgodnym chórem stwierdziły, że to idealne talenty dla …programistki. Po dłuższym przeanalizowaniu ich, poznaniu – stwierdziłam, że już wiem, dlaczego tak mnie ciągnie do kodowania🙂.

I co dalej z talentami?

Większość z nas, kiedy robi testy osobowościowe, to traktuje je jak pewien wariant rozrywki. To jak z horoskopami – możemy wiedzieć, że to totalna bzdura, ale … trzeba wiedzieć, co nas czeka w Roku Bawołu ( chyba w 2021 jest właśnie ten😊)

Jeśli zrobisz test z 16Personalities warto zapisać opis danej osobowości i każdy czynnik odnieść do siebie. Jak ja to robiłam? Założyłam sobie zeszyt i tam wpisywałam frazę po frazie. Następnie myślałam o niej w swoim kontekście. Zapisywałam wnioski. To mi pozwalało przyjrzeć się dogłębniej sobie. Zauważyć niepokojące nawyki (!). Większa świadomość siebie pozwala lepiej żyć i być szczęśliwszym.

A test Gallupa? Zrobiłam pełny test, czyli otrzymałam aż 34 talenty uporządkowane od tych najmocniejszych po te prawie że niezauważalne u mnie.

ciekawostka

Na ostatnim miejscu znalazła się Komunikatywność. Nie jest to zaskoczenie, bo jako mocna introwertyczka kuleję w temacie komunikatywności. A co mi dała tego świadomość? Pracuję nad tym talentem. Zabawne, ale kiedy za każdym razem, gdy muszę rozmawiać z nowym klientem mam przygotowaną checklistę z pytaniami. A każde pytanie ma swoje podpytania 😁. Muszę się pilnować, aby jednak skupiać swoją uwagę na rozmówcy, a nie zadaniu, jakim jest rozmowa z nim.

Jak pracować z talentami Gallupa?

Nie byłabym sobą, gdybym nie przeszukała internetów, kiedy dany temat wzięłam na tapet.
Faworytem w tym zagadnieniu jest Dominik Juszczyk i jego blog Z pasją o mocnych stronach.
Pierwsze co zrobiłam po uzyskaniu wyniku testu, to przejrzałam jego filmy na YouTube🙂, później była pora na podcast. (wszystkie linki znajdziesz na jego stronie).
Poza tym Dominik ma comiesięczny webinar w ramach Klubu PSC (jeden z większych atutów tego klubu 💚).

Na dzisiaj to już tyle o talentach. Robiłaś któryś z tych testów? Podziel się wynikiem w komentarzu lub napisz do mnie wiadomość. Jestem bardzo ciekawa.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin