Blogo-sfera

with Brak komentarzy

Sfera – dziedzina, zakres, domena, obszar, pole, poletko, krąg, orbita, świat, kraina, zasięg, ramy, niwa, podwórko, przestrzeń, teren, płaszczyzna.

Sfera to również: klasa, środowisko, stan, towarzystwo, grupa towarzyska, firmament, niebo.

Blog

Jeszcze nie tak dawno (bo kiedy zaczynałam blogowanie-2014 rok) prowadzenie bloga raczej uważano za rodzaj rozrywki czy hobby. Taki “pitu, pitu, pisanie pamiętniczka”.
Tak też moje otoczenie traktowało mnie. A ja? Ja podskórnie chyba wiedziałam, że blog i blogowanie; cała blogosfera to coś dla mnie. Coś, co motywuje mnie do rozwoju, coś gdzie znajduję ludzi, którzy mnie motywują, od których mogę się uczyć.
Eksploatuję tę przestrzeń coraz bardziej świadomie i (co ważne) śmielej niż na początku.
Mój pierwszy wpis na blogu miał tytuł “Zaczynamy”. Postawiłam w nim tezę czy aby do relacji międzyludzkich nie zostały nam tylko zdobycze technologii. 
Patrząc z perspektywy czasu, muszę przyznać, że gdyby nie internet i blogosfera na pewno nie poznałabym wielu wartościowych ludzi. Choć znam ich jedynie wirtualnie.
Warto było? Owszem tak. Nigdzie poza blogosferą nie doznałam tyle bezinteresowności i docenienia.

To, co najlepsze

Jeśli uczyć się, motywować i rozwijać to tylko od najlepszych. Jest kilka osób w blogosferze, od których już sporo się nauczyłam i nadal się uczę.
Kilku mentorów, za którymi warto podążać. 

  • Jason Hunt (Tomek Tomczyk) – król blogosfery ;). Pisze bloga, książki, prowadzi webinary, nagrywa podcasty, tworzy kursy dla blogerów i … po prostu najlepszy z najlepszych. Każdy bloger musi go znać. Nie musi się z nim zgadzać, a nawet lubić, ale musi przeczytać jego książki i przejść jego kursy. Tak po prostu. Poza tym uwielbia InstaStories.

  • Pani Swojego Czasu (Ola Budzyńska) – To nie tyle blogerka ile przedsiębiorcza kobieta. Pełna energii, motywująca rzesze swoich fanek. Stawia podwaliny polskiego biznesu online. Zajmuje się zarządzaniem sobą w czasie, planowaniem itp., ale jest też prężną propagatorką przedsiębiorczości wśród kobiet. Za to ją uwielbiam. Pisze książki, nagrywa audiobooki i podcasty, sprzedaje plannery i inne gadżety, prowadzi #kawazbudzyńską na Fb (“szoł” na żywo), sprzedaje kursy dla kobiet (i nie tylko dla kobiet ;)), prowadzi darmowe webinary. Ikona. 

  • Paweł Tkaczyk – człowiek od szeroko pojętego (e)marketingu, social mediów, storytellingu, grywalizacji. Pisze książki, nagrywa podcasty i pisze bloga. Prowadzi firmę zajmującą się kształtowaniem mocnych marek. Człowiek orkiestra. Jeśli nic Ci nie mówią jakieś określenia to czas nadgonić te informacje – storytelling teraz jest mocno na topie. Warto zapisać się do pana Pawła na newsletter.

  • Urszula Phelep – Stworzyła słynną Szkołę Blogowania. Skupia się na promocji online. Warto obserwować ją na Facebooku. Właśnie wypuszcza swój nowy kurs dla blogerów: “90 dni od bloga do biznesu”  Na jej blogu znajdziecie ogrom pomocy oraz wiedzy związanej z blogowaniem.

  • Jestem interaktywna (Ola Gościniak) – tą panią (wstyd przyznać) poznałam niedawno. Kupiłam jej książkę o budowaniu strony www – “Bądź online“. A później zaczęłam rozczytywać jej bloga. O rany! Ogrom wiedzy na temat WordPressa, SEO, blogowania i biznesu online. Spora dawka pozytywnej energii i motywacji do działania.

  • Jacek Kłosiński – prowadzi bloga o … produktywności, biznesie, kreatywności. Właśnie wypuścił kurs o projektowaniu graficznym, w którym pokazuje, że to nie taka czarna magia. 😉
    Tego pan dopiero poznaję. Wpadłam na niego całkowicie przypadkiem.

To tylko kilkoro osobistości blogosfery, których obecnie mocniej obserwuję. Znalazłoby się jeszcze paru ulubieńców niezwiązanych z blogowaniem, a działających online takich jak Ewelina Muc czy Kasia Grządka , u której właśnie trwały zapisy do Wirtualnego Studia (do wczoraj). 

Jak czerpać wiedzę?

Jak tylko chcecie. Jest masę sposobów. Można czytać książki lub e-booki o blogowaniu. Godne polecenia są książki Jasona Hunta – “Social Media Start” (dla początkujących), “Bloger i social media” oraz “Blog.Pisz.Kreuj.Zarabiaj” (dla już troszkę zaawansowanych). Wszystkie te pozycje można kupić na stronie autora. Czy książka Oli Gościniak “Bądź online” o budowaniu stron na WordPressie i jej optymalizacji.
Obecnie czeka na mnie jeszcze “Zaufanie, czyli waluta przyszłości” Michała Szafrańskiego.
Można wykupić sobie kurs dedykowane blogerom (Jason Hunt lub Ula Phelep). 
Z darmowych dostępów to praktycznie każdy blog prowadzony przez ww. jest skarbnicą wiedzy. Dodatkowo co jakiś czas Jason Hunt, czy Ola Budzyńska prowadzą webinary. Darmowe wykłady, z których naprawdę skorzystać. Poza tym są jeszcze podcasty o blogowaniu, prowadzeniu biznesu online, a nawet ogólnorozwojowe np. u Dominika Juszczyka traktujące również o social mediach. 
Poza tym organizowane są Konferencje online. Na jedną z nich trafiłam przez Grażynę Pawtel-Lorente – tą panią też sobie zanotujcie 😉 Uczy jak zrobić własny kurs online.
Obecna zapisałam się na konferencję p.t “Siła Newslettera” – link – tak więc ciągle odzywa się moja bolączka. Newsletter mnie prześladuje, ale chyba to dobrze. Mobilizuje mnie to do działania właśnie nad nim.

Co daje blogowanie?

Co mi dało blogowanie? Może to zabrzmi dziwnie, ale właśnie dzięki blogowaniu rozwinęłam się dużo bardziej niż gdziekolwiek dotąd. Przekraczam własne ograniczenia codziennie, gdy pracuję nad blogiem. Ćwiczę się w sztuce systematyczności, planowaniu oraz poszukiwaniu informacji. A co najważniejsze (tak sądzę) szlifuję swój warsztat pisarski. Mam wrażenie, że piszę coraz lepiej. Lepiej się czyta moje teksty, a ja jestem bardziej z nich zadowolona, bo często udaje mi się w nich zamieścić to, o co mi chodziło. Pisze mi się szybciej i prościej.  

Blogowanie to moja terapia i sposób na rozwój.Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin