5 rad dotyczących planowania

with Brak komentarzy

Zanim zasiądziemy do rozpisywania wszystkiego, co zaplanowaliśmy na przyszły rok, zapraszam do przeczytania kilku rad związanych z planami i celami. Wszystkie rady, które tu opiszę, pochodzą z mojego doświadczenia.

Pierwsze najważniejsze stwierdzenie to to, że przyszły rok nie musimy planować w grudniu poprzedzającego roku, ani w styczniu. Najdogodniejszy czas jest to czas teraźniejszy. DZIŚ! TERAZ. Nie ma co odkładać na później. Po prostu się to nie opłaca.;)

5 rad dotyczących planowania

 • “Jeśli będę miała dużo zaplanowane, dużo też zrealizuję.”
  To największa bzdura świata. Jeśli dużo zaplanujesz, zaczniesz się miotać, będziesz sfrustrowana, że nie nadążasz ze wszystkim i dodatkowo nabawisz się wyrzutów sumienia, bo przecież chciałaś tak dużo zrealizować, a prawie nic nie wyszło. STOP. Wybierasz kilka ( max. 3 ) głównych celów na rok. Na przykład w tym roku zaplanowałam przeniesienie bloga na własną domenę i to zrealizowałam. To był mój jeden z ważnych celów rocznych. Kolejny celem była budowa bliskich relacji i nad tym też mocno pracowałam i osiągnęłam cel. Kolejnym celem był rozwój i tu również osiągnęłam swoje zamierzenia. Trzy cele główne, które przewijały się przez cały rok.
  Te cele rozbij na mniejsze, które realizujesz w danym kwartale, a te kwartalne na jeszcze pomniejsze realizowane w danym miesiącu.
 • “Nie potrzebuje dat, aby wiedzieć co kiedy zrobić.”
  W sumie nie potrzebujemy takich dat, ale nasz umysł czasami lepiej pracuje i mobilizuje się do działania, jeśli mamy jakieś “magiczne” graniczne daty. Zawsze sobie ustalam jakieś daty – zwłaszcza w celach miesięcznych. Jestem z siebie dumna, zwłaszcza gdy jestem w stanie coś zrobić wcześniej niż ta straszna dateline. Mogę się wtedy sama nagrodzić “dniem pidżamowym” ( nic nie robię, tylko siedzę w łóżku i czytam książkę ).
 • “Co zaplanuję to zrealizuję”
  No właśnie, czy tak to jest? Wątpię. Trzeba planować realistycznie. Co to znaczy? Że jeśli dotychczas nie mogłaś znaleźć czasu na bieganie, to znaczy, że musisz gruntownie przeanalizować swój dzień. Co robisz i gdzie ukrywają się “zjadacze czasu”. Tak bezmyślne pstrykanie pilotem od telewizora to czas spędzony bezproduktywnie, a do tego jeszcze przygnębiający. Co przeszkadza? Może bezcelowe buszowanie w internecie?
  Najlepiej rozpisać sobie małe kroczki do tego planowanego celu. Punkt 1. 5 minut rozgrzewki, punkt 2. … itd. Jeśli zajmiesz się tym, co zaplanowałaś to nie włączysz laptopa czy telewizora. Zrób sobie detox technologiczny. Okaże się, że masz dosyć sporo czasu do zagospodarowania.
 • “Dam sobie radę sama”
  Halo! Nikt nie żyje w próżni. Są wokół ciebie ludzie, o których musisz się zatroszczyć. Niech twój cel nie zasłoni Ci potrzeb rodziny i przyjaciół. Żaden cel nie jest ważniejszy od rodziny. Pamiętaj o tym i nie miej wyrzutów sumienia, jeśli jakieś plany zostaną zmodyfikowane lub porzucone. To jest życie. Wszystko płynie i się zmienia. Zawsze można dany cel trochę inaczej ukierunkować.
 • “Znowu się nie udało! Jestem taka niezorganizowana”
  Czasem się wygrywa, a czasem przegrywa. A bycie zorganizowanym lub nie to kwestia doświadczenia. Trzeba się w tym ćwiczyć. Ciągle i ciągle. Z czasem będzie łatwiej ustawiać cele, będą one bardziej dopasowane do ciebie ( nie odwrotnie ). Z czasem zauważysz, że z niczym nie zalegasz, że najważniejsze sprawy są załatwione, a reszta … no cóż reszta czeka na swoją kolej.

 

Jak to u mnie? Rozpisuję sobie wszystko z wyprzedzeniem. Pamiętam tylko o najważniejszych celach. I nigdy nie zamartwiam się, że coś nie udało mi się zrealizować w danym roku. Jeśli cel jest naprawdę ważny, przerzucam go na następny rok. Uczymy się całe życie.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin