Kochasz siebie?

with Brak komentarzy

Jutro dzień zakochanych. Komercyjnie rzecz ujmując, sprzedaż wszelkich prezentów, czekoladek, kwiatków pójdzie w górę jak rakieta🚀. Z pewnością najczęściej poruszanym tematem teraz jest, gdzie pójść na romantyczną kolację i z kim!

Tymczasem chciałabym zwrócić Ci uwagę na coś dużo bardziej istotnego niż ogólnie powszechny pęd, by sprostać społecznym wymogom.

Kochasz siebie? Czy też jest to uczucie bliskie nielubienia lub wręcz nienawiści? Niestety, my kobiety bardzo często ulegamy wpływom innych, co może skutkować wewnętrznym dysonansem, rozstrojeniem.

autoempatia

To nie egoizm, że dbasz o dobre relacje sama ze sobą. Czasem nie lubimy własnych ciał lub cech charakteru. Tak, oczywiście możemy nad nimi popracować.

Niestety zdarza się jednak, że wewnętrznie nie widzimy powodu, aby się zmieniać. Lecz … społeczne oczekiwania, sterotypy bombardują nas innym spojrzeniem na daną sprawę.

Co wtedy? Zastanawiamy się, co jest właściwe. To, co mówi nam wewnętrzne “ja”, czy to, czego się od nas oczekuje, że będziemy robić, wyglądać, myśleć (!).

dlaczego trzeba o siebie dbać

Uleganie wpływom zewnętrznym z równoczesnym głębokim przekonaniem o ich nieprawdziwości skutkuje … bólem. Wewnętrznym bólem, niepewnością własnych sądów. Osoby niemające bardzo mocno ugruntowanych przekonań mogą czuć się przytłoczone oczekiwaniami i bać się tego, że ich nie spełnią. Byłam taką osobą. Chyba nadal jeszcze jestem.🤔. Choć teraz jestem bardziej świadoma wszystkich mechanizmów, jakie zachodzą wokół mnie, to nadal pewne osoby i sytuacje bardzo mocno wpływają na moją samoocenę i poczucie wartości jako człowieka.

Co oznacza dbanie o siebie? O swój dobrostan? To wszystkie te działania, które chronią nas przed wpływami innych, których podświadomie nie podzielamy z resztą społeczeństwa.

Nasz stan psychiczny wpływa na każdą sferę życia. To jak się czujemy, wpływa na sen, zdrowie, na to, co i jak jemy, jak się ubieramy, jak się odzywamy, czy w ogóle mamy odwagę ogłosić innym swoje zdanie.
Im bardziej jest nam ze sobą wewnętrznie źle, tym bardziej jesteśmy podatne na zranienia te emocjonalne, jak i fizyczne. Ba! Chorujemy nawet częściej, bo nasz układ odpornościowy szwankuje.

Dbając o siebie, dbamy również o innych. Będąc w dobrym stanie (fizycznym i psychicznym), chcemy i możemy dbać o innych.

Kiedy kochamy siebie, dajemy znak innym, że również mogą nas pokochać. To takie proste, a tak często lekceważone. Uważamy nie raz, że pełne konto w banku i figura modelki zapewni nam szczęście. No cóż, może w tym pomóc, ale aby być szczęśliwym najpierw trzeba nauczyć się żyć ze sobą w zgodzie. Ten czynnik spowoduje, że pozostałe sprawy jakby magicznie same się poukładają tak, jak powinny.

być dla siebie dobrym

Co robisz dla siebie, aby dobrze się czuć? Ja mam na to kilka sposobów. Zaskoczę cię lub nie, ale lubię czasem być sama ze sobą.

Od bardzo dawna zrezygnowałam z oglądania telewizji, a zwłaszcza z wiadomości. Zrób kiedyś eksperyment i policz, ile jest dobrych informacji w czasie edycji Wiadomości, czy Faktów. Przerazi cię to, że 99% to katastrofy, morderstwa, pokazywanie jak bardzo jest źle na świecie i kto kogo obraził. Choć polityków powinno się liczyć jako całkowicie oddzielną kategorię.😉 Stwarzają czasem tak absurdalne sytuacje, że nawet dzieciaki w piaskownicy wydają się od nich bardziej dojrzali.

To, co powinnam się dowiedzieć zawsze znajdzie drogę do mnie. To moje przekonanie. Nie potrzebuję wiedzieć, że znów wybuchła jakaś wojna na świecie, bo nic na ten fakt nie poradzę, a jedynie moja nadwyraz rozszalała wyobraźnia podsunie mi ogrom obrazów cierpienia i śmierci, jaki dotnie niewinnych. Dawno przekonałam się, że należę do osób wysoko wrażliwych. I zaczęłam dbać o to, jakie informacje do mnie docierają. Dlaczego? Bo naprawdę sprawiała mi ból myśl o cierpieniu i rozpaczy innych.
Niektórych może to śmieszyć, dla mnie to czysty środek zaradczy, by dbać o swój dobro stan.

Co jeszcze robię? Izoluję się od ludzi, którzy chcą na mnie wpływać bez względu na to, jakie mam przekonania lub własne zdanie. Postawa “bo musi być po mojemu i już” działa na mnie jak czosnek na wampira. 😁 Żegnam się z taką relacją.

Robię zawsze to, co jest zgodne z moimi wartościami i wewnętrznymi przekonaniami. Znasz swoje wartości? Jeśli nigdy nad tym się nie zastanawiałaś, czas najwyższy to nadrobić. Koniecznie.

Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie najważniejsze, co chcesz od życia i siebie.

A co z zaopiekowaniem się sobą w sensie fizycznym? Przede wszystkim pamiętaj, że odpoczynek to nie nagroda, to konieczność. Kiedy jesteś zmęczona, szwankuje zdrowie, psychika. Zaufaj swojemu ciału, ono doskonale wie, czego potrzebuje w danej chwili. Trzeba jedynie postarać się go posłuchać. Na początku może być to trudne, bo “mówi” do Ciebie bardzo cichutko i trzeba się zatrzymać, przysiąść i przysłuchiwać się każdemu “dźwięku”.
Zaskoczy cię to, co można usłyszeć.

To, co? Kochasz siebie? Super. Musisz nad tym popracować? Zazwyczaj. Przynajmniej ja tak mam. Nadal muszę uczyć się kochać siebie.
Jak sobą się zaopiekujesz?

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin