Wewnętrzny dygot

with Brak komentarzy
Nim zostałam mamą nie wiele rzeczy mogło mnie niepokoić i wzbudzać mój strach. Nawet wizja zmiany pracy nie była czymś okropnym, bo nauczyłam się zawsze mieć jakieś oszczędności na “czarną godzinę”.
Zauważyliście, że pojęcie :”czarna godzina” dla różnych ludzi co innego oznacza?
Dla mnie to utrata dochodu, dla innych to może być nie oczekiwany wydatek, lub nagła choroba, lub ( Uwaga! To również kiedyś słyszałam ) wyjątkowa okazja zakupu.
Dla mnie zawsze to była “godzina”, gdy nie posiadałam pracy. Ale dzięki oszczędnościom zawsze jakoś ją przeżyłam. Oczywiście bez pomocy Pana Męża byłoby o wiele, wiele, wiele….trudniej.
A teraz?

Co najbardziej niepokoi? Hmm…najbardziej niepokoi los pewnego małego człowieczka. Pojawił się w moim życiu nie oczekiwany, rozgościł się w nim, wyparł wszystkie inne – mniej istotne – czynniki w moim życiu.

Nie tak dawno pewna moja koleżanka – bezdzietna – zapytała mnie:
– Nie żałujesz, że urodziłaś? – obcesowe pytanie, dla niej jak najbardziej zwykłe i rzeczowe. A nawet typowe! Taka jest i … za to ją lubię. Mówi to co myśli i nie owija w bawełnę jeśli nie uznaje, że jest to konieczne. Jakby pytała czy nie żałuję zakupu ostatnich jeansów. ( A propos! wrangler za 129 zł – obniżka z 309 zł; jestem niesamowicie zadowolona 😉 ) 
– Nie. – tylko tyle mogłam jej odpowiedzieć. Dlaczego? Nie zrozumiałaby jak to jest. Ja też nie wiedziałam jak to jest nim nie zostałam mamą. Dawniej myślałam, że to nic takiego. Zwykła kolej rzeczy i konsekwencja podjętej decyzji. Myślałam, że można w tej materii wszystko zaplanować i kontrolować. No, więc…nie.
Jeśli chodzi o macierzyństwo to wyjątkowo można całkowicie poddać się instynktowi. A podbudować trochę teorią.
Dobra rada? Nie trzymać się sztywno książkowych i internetowych ( oraz pediatry ) mądrości. Każde dziecko jest inne ( ale to już wiecie! ) i ma zróżnicowane potrzeby. Adaś na przykład to pieszczoch i od małego go noszę na rękach (!) oraz śpi z nami w łóżku (!). To tak zwane Rodzicielstwo Bliskości. Nie czytałam zbyt wiele na ten temat, polegam raczej na tym co podpowiada mi serce. Być z Adasiem tu i teraz. Oto jest zadanie. To jest dla mnie kwintesencja rodzicielstwa – być przy nim i z nim. Do tego dążę co dzień.
Nie zawsze jest pięknie i kolorowe. Każdego dnia muszę się borykać z wyrzutami sumienia i wszelkimi niepokojami. Co mnie niepokoi? Standardowo. 
Czy dobrze się rozwija? Dlaczego nie lubi rozmawiać z innymi dziećmi? Dlaczego woli stać obok grupy niż z nią się bawić? To jego charakter czy moje zaniedbanie? Czy dobrze robię szczepiąc go? Czy wszystko będzie OK po szczepieniu? A co to za wysypka na brzuszku? Czy to znowu zapalenie spojówek? Czy to alergia?Czy znowu ząbki dają o sobie znać? Dlaczego nie chce korzystać z nocnika? Czy będzie tak jak z chodzeniem – po prostu pewnego dnia zacznie i to będzie normalne, że tak jest? Dlaczego znowu płacze? Coś się stało? Chce się tylko przytulić czy coś go boli?  
To bardzo okrojona cząstka pytań, które nurtują każdą mamę.
A co cieszy każdego dnia? O! zjadł śniadanie! ( serio – to cieszy każdą mamę… jak dziwnie może to brzmieć ). Ma apetyt, więc jest wszystko w porządku.
I wiecie co? Te pytania będą zmieniać formę i trochę swoją treść, ale nigdy przenigdy nie znikną. Bo mamą jest się nieodwracalnie.  Pytania zawsze będą i ten wewnętrzny lęk, dygot na sama myśl, że “a co by było gdyby?” To już nas nigdy nie opuści. 
I co wieczór zasypiając spod na w pół przymkniętych powiek spłynie po policzku łza na samą myśl, że mogłoby go nie być, coś mu się stać… Miłość podszyta wiecznym lękiem.
Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin