Statystyka czytania maj

with Brak komentarzy

Spis majowych lektur. Tym razem jest ich sześć… o jedną więcej niż w zeszłym miesiącu.

The Book of Life, a colorful mental art sculpture by David Krakov.jpg

Liczba stron/liczba cm: 1952/ 12,2001 cm

1. Eric-Emmanuel Schmitt ” Małżeństwo we troje”; s. 313

Jeden z moich ulubionych pisarzy. Jak zwykle bardzo pięknie przedstawił miłość w kilku odsłonach. Książka zawiera opowiadania powiązane ze sobą niewidoczną obecnością innych-ważnych.
“Dwóch panów z Brukseli”
Opowiadanie o dwóch równoległych małżeństwach.
Jednym usankcjonowanym przez społeczeństwo, lecz nieszczęśliwym.Zawierającym zdradę i znój codzienności. Drugie zawartę jakby poprzykryciem tego pierwszego. Nie tolerowane przez społeczeństwo -związek dwóch mężczyzn, szczęśliwych ze sobą i obserwujących to ” prawdzwe” z ukrycia…
“Pies”
Jak głęboki może być związek pana z psem? Jeśli ten pies trzyma nas na powierzchni człowieczeństwa to bardzo głęboki. A przygląda się temu córka…półsierota. Pies zastępuje jej matkę. Rodzica bardziej empatycznego i emocjalnego. Co wynika z tego trójkąta? Miłość.
“Serce w popiele”
Kto pamięta wulkan na Islandii, który sparaliżował prawie całą Europę swego czasu? To tło opowieści o trudnej miłości do syna i siostrzeńca. O tym jak trudno niekiedy nazwać to co się czuje w głębi siebie i jak umysł nas oszukuje, by zminimalizować ból po stracie dziecka. Poruszające opowiadanie.
“Dziecko upiór”
Dziwne hedonistyczne przedstawienie problemu chyba aborcji i jej słuszności. Tak to odebrałam. I cichej obecności nieobecnego dziecka , które nie miało szansy urodzić się. Pewna para nie śpieszyła się z potomstwem. Kiedy uznali, że już czas okazało się, że już zaawansowana dosyć ciąża z powodu genetycznej choroby ( mukowiscydozy )może być usunięta zgodnie z prawem. Tak zrobili, lecz te dziciątko zawsze było między nimi. W pewnym momencie dowiadują się, że z tą chorobą można w miarę normalnie żyć…. szok, niedowierzanie i żal… wielki żal, że nie dali szansy temu życiu…
“Małżeństwo we troje”
Tytułowe opowiadanie. Czy ktoś czytał:” Moje życie z Mozartem”? To wariacja na temat. Żona Mozarta próbuje ułożyć sobie życie po jego śmierci. Zawiera kolejne małżeństwo, a jej drugi małżonek okazuje się fascynatem pierwszego. I tak oto, ich dwóch  i ona, wiodą żywot w trójkę.Zawsze jest jakiś cień przeszłości….
“Od autora”
Krótki dziennik opisujący tworzenie tego tomu opowiadań. To takie zaglądanie autorowi przez ramię 🙂

2. Zygmunt Miłoszewski ” Bezcenny”; s.493

Portret młodzieńca. Obraz nie odzyskany po wojnie do dziś. Teoria związanych z nim nazistów i Amerykanów. Bardzo dobrze napisana polska powieść szpiegowska. Tak właśnie -szpiegowska.Jest pani doktor nauk humanistycznych i zawiedziona miłość marszanta-hipstera, jest odważny polski komandos i złodziejka paradująca na golasa.

3. W.Szotowa, Z.Wachnik, H. Weker ” Żywienie dzieci zdrowych”; s. 200

Jestem przerażona! W każdym przepisie:” dodać łyżkę cukru”! Rok zadaje się 1994….Tym bardziej dziwi kiedy w tekście zaznaza się ograniczanie cukru i soli w diecie maluszków. To co najbardziej mnie zainteresowało to rozdział poświęcony karmieniu naturalnym. Już wtedy powtarzano, że nie ma nic lepszego niż mleko matki.

4.Teresa Monika Rudzka ” Bibliotekarki”,s. 296

Książka o bibliotece. Zapowiadała się interesująco… rozczarowała. Pomimo tego dobrze napisana, ale tak jakaś “sztywna”, książka o niczym….o zwykłej historii, która mogłaby rozgrywać się gdziekolwiek.

5. Joanna Chmielewska ” Zbrodnia w efekcie”, s. 300

Nie ma większej siły niż wzgardzona kobieta. Tak można scharakteryzować ostatnią książkę Chmielewskiej. Zawsze lubiłam tą autorkę za jej poczucie humory i opisywanie prostych emocji w sposób interesujący. Jedna z lepszych pisarek polskich…a do tego tzw. kobieta z jajami…warto przeczytać jej autobiografię… można poznać realia lat komunistycznych z punktu widzenia kobiety, a do tego rozwiedzionej(!). W efekcie…. jest wielki sarb przodków, działki pracownicze, oczywiście zbrodnia, ale również wielka miłość spełniona i niespełniona.

6. Arnaldur Indridason  ” Jezioro”, s. 350

Islandia – gejzery, Böjrk, przetwórnie ryb i…. wulkany i skały. To kojarzy się z tą wyspą. A komunistyczni szpiedzy? A właśnie o tym fragmencie historii Europy opowiada ta książka. Lata 60. wielkie ideały i wielka ( ta jedyna i prawdziwa ) miłość. No i zdrada i zemsta, choć to bardzo przypadkowa zemsta… Tajemnica skrywana latami zostaje odsłonięta przez …. naturę!
Książkę bardzo szybko się czyta, wciąga i ma takią depresyjno-melanhonijną atmosferę.

Suma przeczytanych: 75,3539 cm/ 12038 stron
Do przeczytania zostało: 88,6499 cm 
🙂
p.s. Ktoś czytał również te książki? Jakie opinie?
Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin