41-45/52

with Brak komentarzy

Dziś jeszcze to co tygryski lubią najbardziej – książki 😉

Co w październiku było na tapecie?
*

Mariusz Urbanek “Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”
Nie macie pojęcia jak się ucieszyłam, gdy zobaczyłam tą książkę w Biedrze. Pierwszy raz przeczytałam o niej w Gazecie Wyborczej. I zachciało mi się jej bardzo.
Znacie jakieś wielkie matematyczne nazwiska – polskie? Nic nie szkodzi. Matematyka jest u nas niestety przedmiotem koniecznym i z niezrozumiałych powodów uważana za trudną. Błąd. Jedynie nauczyciele matematyki byli nie właściwi. Zgodnie z moją przekorną naturą zaczęłam bardzo lubić matematykę – zwłaszcza prawdopodobieństwo, różniczki i całki. Nie, spokojnie , nie jestem wariatką. To na prawdę fajne rzeczy, gdy ktoś odpowiedni nam to wytłumaczy i pokieruje.
Wbrew pozorom mamy wielu wybitnych i sławnych ( tylko nie u nas ) matematyków. O nich jest książka. Lwów nie był jedynym ośrodkiem matematycznym, ale chyba najbardziej ekscentrycznym. 
Banach, Mazur, Ulam… i wielu , wielu innych. Sierpiński? Gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo gdzie? 
Można to nadrobić czytając tą książkę. To historia o tych ludziach … w pełni zrozumiała, bez magicznych wzorków, dziwnych robaczków i innych takich. Polecam.
Przechodzimy do kryminałów:
Gaja Grzegorzewska, ” Noc z czwartku na niedzielę”.
Kojarzycie “Betonowy Pałac” – to znowu ona. Historia opowiedziana wartko, spójnie i dobrze. Co się liczy – przez 3/4 książki nie domyśliłam się zabójcy. Hurra!
Krzysztof Beśka ” Wieczorny seans “
Okładka trochę kiczowata, ale książka świetna. Główna opowieść okraszona przybocznymi … bardzo przyjemna opowieść, gdzie osią były warszawskie kina.
Becky Masterman ” Droga 66 “
Emerytowana tajna agentka “niechcący zabija” napastnika. Ups! Tak wyszło. A to dopiero początek historii.
I to by było na tyle. Tadam!
Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin