19-22/52

with Brak komentarzy

Długo dałam się na siebie czekać….
Co na froncie czytelniczym? Bez rewelacji w sensie ilościowym, ale…pod względem jakościowym zwłaszcza jedna pozycja zasługuje na szczególną uwagę.

1. Wiesław Myśliwski, ” Traktat o łuskaniu fasoli “….
Metafizyczna powieść o…życiu, tak po prostu. Gorąco polecam.

Wolność, już w samym słowie, można powiedzieć, kryje się jej zaprzeczenie. Bo jeśli rozumieć to jako wolność od wszystkich przymusów, to również od siebie. Przecież człowiek sam dla siebie jest najbardziej dokuczliwym przymusem. Często trudnym do zniesienia. I niektórzy nie są w stanie siebie znieść.”  ( s. 62 )

Otóż, według mnie, nie tylko muzyką, także życiem rządzi rytm. Gdy człowiek traci w sobie rytm, traci i nadzieję. Cóż jest płacz, cóż rozpacz, jeśli nie brakiem rytmu. Cóż pamięć, jeśli nie rytmem.” ( s.98 )

” Śmiech to zdolność człowieka do obrony przed światem, przed sobą. Pozbawić go tej zdolności to uczynić go bezbronnym.” ( s. 113 )

Cóż, człowiek jest istotą niezastygłą, wciąż w nim się gotuje, wrze i choćby nie miał powodu, będzie się buntował. Sam sobie jest wiecznym powodem. Do końca świata będzie się buntował. ” ( s. 142 )

” Książki (…), to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. (…) Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi. ” ( s.156 )

2. Elżbieta Misiak, ” Wielki myk “
Obyczaj, który na prawdę mnie wciągnął…

 Nagle, dzięki niepojętej łasce, zobaczyłem, ile pychy, egoizmu jest w mojej rozpaczy. I zacząłem błagać o pomoc, bo sam nie byłem w stanie sobie pomóc. I pomoc nadeszła. Zawsze nadchodzi, gdy zobaczymy swoje błędy i pokornie prosimy, a nie żądamy… ” ( s. 297 )

3. Beate Teresa Hanika, ” Milczenie”.

.
.
.

Follow Danuta:

Blogująca mama dwóch chłopców. Ciągle ucząca się i poszukująca pomysłu na siebie. Obecnie pogłębiająca tajniki programowania.

Latest posts from

Zostaw komentarz

Solverwp- WordPress Theme and Plugin